Przedstawienia wiejskich teatrów to najczęściej inscenizacje autentycznych obrzędów, dawnych zwyczajów, ginących prac domowych i gospodarskich. Są różnorodne, barwne, dynamiczne, ale też wysmakowane artystycznie. Warto je zobaczyć, także dlatego że są - jak określił prof. Lech Śliwonik - skarbami zanikającego piękna, wyrastające z rdzennej kultury polskiej wsi.
[FOTORELACJA]10109[/FOTORELACJA]
Skąd się wzięły "Zwyki"? Z fascynacji przedziwnym, oryginalnym, nigdzie już teraz nie spotykanym zjawiskiem, jakim jest dzisiejszy teatr ludowy. I z woli pokazywania najlepszych owoców jego całorocznej pracy. A dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, doceniając urodę i smak tych owoców, umieściła je w swojej karcie artystycznych dań.
Biorąc jednak rzecz konkretnie i historycznie, "Zwyki" biorą się z sejmików wiejskich zespołów teatralnych, programowanych i koordynowanych przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Co roku odbywa się najpierw pięć takich sejmików, obejmujących zasięgiem cały kraj (Bukowina Tatrzańska, Osięcinach, Ożarów k. Wielunia, Stoczek Łukowski, Tarnogród), a jesienią najciekawsze, najbardziej wartościowe przedstawienia mają swoje „finałowe” sejmikowanie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, na Lubelszczyźnie. I właśnie stąd „najlepsze z najlepszych” idą na scenę Teatru Polskiego.
W tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentują się cztery zespoły:
- Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM - Wola Gułowska (pow. łukowski, woj. lubelskie) - Na Świantego Jana;
- Zespół Regionalny PODEGRODZIE - Podegrodzie (pow. nowosądecki, woj. małopolskie) - Zmówiny;
- Zespół Folklorystyczny NARWIANIE z Dobrzyniewa Dużego (pow. białostocki, woj. podlaskie) - Królewna pól,
- Zespół Regionalny CZARDASZ - Niedzica (pow. nowotarski, woj. małopolskie) - Pogrzebowiny.
Licznie zgromadzoną publiczność i uczestników Festiwalu "Zwyki" 2021 powitali Janusz Majcherek zastępca dyrektora Teatru Polskiego, i prof. Lech Śliwonik prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. Wydarzenie poprowadził Jan Zdziarski. Goście "Zwyków" mieli też okazję spróbować tarnogrodzkiego jadła, które przywiozła delegacja na czele z burmistrzem Tarnogrodu Pawłem Decem, aby promować lokalnych producentów żywności ekologicznej: BARWY ZDROWIA z Tarnogrodu, Farmy Roztocza z Księżpola i CZAR NATURY z Różańca Drugiego.
Warszawiacy zajadali się ekologicznymi wędlinami i warzywami, chlebem, cebularzami, pirogiem tarnogrodzkim i kiszonkami: kapustą, ogórkami, cukinią, papryką i rzodkiewką.
W trakcie imprezy miała też miejsce promocja albumu wydanego z okazji 40-lecia Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej publikację pt. „Skarby tarnogrodzkiej sceny” upamiętniającego czterdzieści lat teatru wiejskiego: ludzi sejmiku, zespoły, obrzędy. Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
[ZT]37948[/ZT]
[ZT]37794[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biłgoraj nie zerwie współpracy z Afulą
Byś się wstydził ,z Ciebie nie patriota tylko sługa narodu ukraińskiego
Do normalny patriota
19:07, 2026-01-30
„Mobilne płuca” we Frampolu – zobaczą, czym oddychają
Powinien stanąć tam wpłatomat (jeżeli zapłacisz piątaka oddychasz czystym powietrzem) Tak jak w Krakowie , wjedziesz do strefy czystego transportu starym dieslem - jak zapłacisz opłatę🤣🤣
Mieszkaniec
18:35, 2026-01-30
Gorący spór o pieniądze na sport w Biłgoraju
Słaby ten zastępca Glenia, ciągnie go w dół w dużym tempie. Oby tak dalej. W urzędzie potrzebny ktoś nieuwikłany w sport, kulturę czy inne zależności. Łada jeszcze nikomu nie pomogła.
Słaby
18:34, 2026-01-30
Gorący spór o pieniądze na sport w Biłgoraju
Z tym Piskorskim , udał się jak babce placek na grabiach , na obiady do jedynki w tamtym roku na oczach
Byle jak
15:43, 2026-01-30