W Goraju jest tradycja palenia ogni niepodległości. To wspólna inicjatywa miejscowych strażaków i samorządu gminy. W poprzednich latach, ognie niepodległości płonęły w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku, rozświetliły one Goraj 11 listopada.
[FOTORELACJA]9932[/FOTORELACJA]
Ogniowe widowiska, zwane “ogniami niepodległości”, to jedna z tradycji związanych z obchodami Dnia Niepodległości. Mieszkańcy Goraja uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę podczas uroczystości, które odbyły się w godzinach przedpołudniowych.
- Świętowanie rozpoczęliśmy po godzinie 8:00, delegacje w imieniu mieszkańców gminy, złożyli kwiaty pod pomnikiem na rynku w Goraju, upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz pod kościelną dzwonnicą. W parafialnym kościele zaś sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, a wieczorem odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem wokalnym GOK oraz koncert Mateusza Guzorczuka. Obchody zakończyliśmy się ogniami niepodległości - podkreśla burmistrz Goraja, Antoni Łukasik.
[ZT]37596[/ZT]
Przy ognisku uczestnicy wydarzenia śpiewali pieśni patriotyczne, odczytana została także odezwa na Narodowy Dzień Niepodległości. Była okazja do wspólnych rozwój, a strażacy zadbali o poczęstunek dla każdego uczestnika.
- Ognie niepodległości to nasza gorajska tradycja, kultywowana jest od lat. Przy ogniu gromadzimy się by wspólnotowo, radośnie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. To także okazja do integracji, do radosnego zamanifestowania polskości i wdzięczności wobec narodowych bohaterów - wyjaśnia starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
[ZT]37600[/ZT]
[ZT]37599[/ZT]
[ZT]37597[/ZT]
[ALERT]1699740076023[/ALERT]
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego w Lublinie
Przy pomniku wołyńskim gdy składaliśmy wieniec też ciągle był miś uśmiechnięty. Wszystko go bawi.
Biedronka Frampol
14:47, 2025-05-12
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego w Lublinie
ten jak zwykle uśmiechnięty. Dyrektor z biedronki. Zawsze usmiech klauna.
PiS
14:39, 2025-05-12
Gminny Dzień Strażaka w Księżpolu – podziękowania za...
Szacunek dla wszystkich polskich strażaków. Należy surowo karać podpalaczy. Ustalono, że ruska swołocz rok temu podpaliła ogromny obiekt handlowy w Warszawie na Maryliańskiej. Szkoda, że podpalacze nie spłonęli żywcem. Niech przepadnie FR , ten podły naród!
obserwator
12:01, 2025-05-12
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Dobrze że starostwo ma takiego człowieka, chciałbym zobaczyć jego oświadczenie majątkowe. Czuje że kościół mu nie pomorze.
kil
21:01, 2025-05-11