Zamknij

Osuchy. Uroczystości z udziałem władz i młodzieży (FOTO)

12:22, 27.09.2023 Aktualizacja: 14:23, 27.09.2023
Skomentuj Osuchy. Uroczystości z udziałem władz i młodzieży Osuchy. Uroczystości z udziałem władz i młodzieży

W 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa podziemnego i 79. rocznicę pierwszych pochowków partyzantów polskich na cmentarzu w Osuchach, w gminie Łukowa odbyły się patriotyczne uroczystości.

Uczestniczyło w nich 220 uczniów szkół podstawowych o średnich z terenu Zamojszczyzny, dyrektor GOK w Łukowej oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu biłgorajskiego, w osobach starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlip i radnego Rady Powiatu w Biłgoraju Mirosława Późniaka.

[FOTORELACJA]9606[/FOTORELACJA]

Na uroczystości obecni byli także nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedstawiciele Lasów Państwowych, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz Związku Strzeleckiego "Strzelec".

- Od 5 lat, jako Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej organizujemy głównie dla młodzieży szkół średnich i podstawowych, upamiętnienie dwóch bardzo ważnych rocznic dla historii naszego państwa. Chodzi o utworzenie Związku Walki Zbrojnej, który przekształcony został w Armię Krajową oraz konsekrację i pogrzeb żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy zginęli w bitwie pod Osuchami. A więc dokładnie 5 lat po powstaniu Związku Walki Zbrojnej, 27 września 1944 roku konsekrowany był i odbyły się pogrzeby partyzantów polskich, którzy walczyli i zginęli w największej bitwie partyzanckiej okupowanej Polski - mówi Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

[ZT]36178[/ZT]

- Przyświecam nam jako organizator, idea by młodzież poznawała historię tej bitwy i tej ofiary złożonej pod Osuchami. Od od samego poczatku mają formę aktywizowania młodzieży, przekazania historii w aktywny i atrakcyjny sposób. Chodzi o to by młodzi ludzie wyjechali z Osuch z konkretną wiedzą ale i wrażeniami, którymi zechcą podzielić się ze swymi rówieśnikami i rodzicami. W ten sposób przekazujemy prawdę historyczną i oddajemy cześć naszym przodkom walczącym z niemieckim okupantem - dodaje dyrektor Wiesława Kubów.

Organizatorzy obok złożenia kwiatów pod pomnikiem na Osuchowskim cmentarzu i przekazania podstawowych faktów związanych z Polskim Państwem Podziemnym i bitwą pod Osuchami, zaplanowali bieg pamięci na Krzywą Górkę, zajęcia z żołnierzami i strzelcami, warsztaty przyrodnicze, spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej, zwiedzanie wystawy historycznej o partyzantach polskich oraz pokaz modeli statków, samolotów i pojazdów bojowych z okresu II wojny światowej.

[ZT]36194[/ZT]

Wraz z uczniami regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, w uroczystościach uczestniczył Mirosław Późniak, radny Rady Powiatu i nauczyciel w biłgorajskim "Elektryku".

- Na nas jako na nauczycielach i wychowawcach oraz na nas jako szkole jest obowiązek wychowania patriotycznego młodego pokolenia. Obecność na takich wydarzeniach jak uroczystości w Osuchach to żywa lekcja historii. To przekazanie fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, przekazanie ideałów żołnierzy Polskich i przekazanie rzetelnej wiedzy oraz prawdy historycznej - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Mirosław Późniak.

[ZT]34897[/ZT]

- Osuchy to szczególne miejsce, gdzie miłość do Ojczyzny, patriotyzm i honor żołnierski zostały okupione krwią. To tutaj w czerwcu 1944 roku ginęli młodzi chłopcy, bo nie godzili się na niemiecka okupację i nie straszna była im przewaga wojskowa Niemiec. Oni walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. Dziś uczciliśmy ich obecnością na uroczystościach ale jako Zarząd i Rada Powiatu oraz społeczność lokalna chcemy ich uczcić także nowoczesnym, multimedialnym, narracyjnym Muzeum, które powstaje w Osuchach. chcemy by chwalebna historia naszych ojców była przezywana kolejnym pokoleniom - zaznacza starosta biłgorajski Andzrej Szarlip.

- Przygotowanie dzisiejszych uroczystości wymagało ogromu pracy i kreatywności Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, za co serdecznie dziękuję.Dziękuję także dyrektorem i nauczycielom szkół za obecność i umożliwienie uczestnictwa w uroczystościach naszym uczniom. Dziękuję młodzieży za to, że jest w nich wola i chęć pielęgnowania naszej historii - dodał starosta Szarlip.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Głównym organizatorem uroczystości wrześniowych w Osuchach był Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Współorganizatorami zaś Kuratorium Oświaty w Lublinie. Delegatura w Zamościu, 18. Pułk Przeciwlotniczy w Zamościu, Nadleśnictwo Józefów, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir” oraz strażacy OSP Osuchy i Łukowa.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

aleale

0 4

to codziennie powinni to robić,,co sie z nimi dzieje nie maja co robić , czerwcowe uroczystosci nie wystarczą ,szkoda paliwa ,1 listopada, ale ony su

15:41, 27.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%