Dokładnie 160 lat temu, 3 września 2023 roku, na Wzgórzu Polak w Panasówce, około 15 km od Biłgoraja, powstańcy styczniowi stoczyli zwycięską bitwę z oddziałami rosyjskimi. W rocznice tych wydarzeń, odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne. Wspomniano bohaterstwo żołnierzy Cieszkowskiego i Lelewela i modlono się o pomyślność Polski.
Przy pomniku powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze. Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa i orkiestra wojskowa. Organizatorem uroczystości była gmina Tereszpol.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"9534"}
- Zapraszam każdą i każdego z Was do modlitwy za naszą Ojczyznę. Podziękujmy Bogu za wiarę jaka przekazali nam nasi ojcowie, podziękujmy za patriotyzm i za ich krew przelaną w obronie Polski. Umiejmy docenić w modlitewnym skupieniu ofiarę tych którzy byli przed nami i nasza historię. Prośby Najwyższemu by umacniał nasza wolność, bronił nas od wojny, obdarzał pokojem i strzegł od nieszczęść i kataklizmów oraz otaczał ją swym miłosierdziem - mówił podczas Mszy św. ks. Janusz Dudzicz.
Jak podkreślał Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol, Wzgórze Polak to historia, teraźniejszość i przyszłość gminy. - Tuta 160 lat temu, na tym skrawku tereszpolskiej ziemi, powstańcy polscy tworzyli wielką historię. W tym miejscu, jak w soczewce skupiły się marzenia o niepodległości, o wolności, własnym państwie. Tu widoczną postać nabrały ideały naszego narodu, wg. hasła "Za wolność Waszą i naszą". Tu triumfowała odwaga, kunszt taktyczny, poświęcenie i honor. Stoimy na ziemi, która jest święta, bo skropiona krwią powstańców, obrońców Ojczyzny - podkreślał wójt Pawluk.
::news{"type":"see-also","item":"35891"}
Podczas uroczystości głos zabrała także poseł Beata Strzałka. - Takie rocznice jak ta dzisiejsza, mają przypominać nam o krwi, walce i pragnieniu niepodległości Polski. Maja przypominać o spuściźnie okupionej krwią. Niełatwa jest nasza historia, ale przez swe doświadczenia szczególnie zapisana w dziejach Europy. Nasi przodkowie szli do walki z sercami przepełnionymi poczuciem obowiązku wobec Ojczyzny, odwagą, odpowiedzialnością za swych rodaków. Dziś pomyślmy o tych, którzy na kartach naszej historii 160 lat temu zapisali się złotymi zgłoskami - podkreślała w swym wystąpieniu poseł Strzałka.
Po Mszy świętej, odbyło się podniesienie flagi państwowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym, apel poległych i złożenie kwiatów po pomnikiem na Wzgórz Polak. W programie uroczystości była także inscenizacja historyczna, koncert wojskowej orkiestry dętej oraz koncerty patriotyczne.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Seniorzy z UTW w Biłgoraju zakończyli rok!
juz wreszcie pani Danuta odpocznie?!
emeryt
15:07, 2026-06-26
ZSZiO w Biłgoraju „Złotą Szkołą NBP”!
Na pewno na ta szkoła zasłużya, to jest sprawiedliwie tak wysoka ocena. Nie to w minsterstwie kultury, gdzie są przypadki przyznawania medali nie tym, którzy na to naprawdę zasługują. Ministerstwo kultury powinno rzetelnie wnioski sparwdzać i jakość twórczą danego literata a nie przyznawać medal za byle bez weryfikacji, co jest niesprawiedliwe , haniebne.
Brawo
12:55, 2026-06-26
Miasto Biłgoraj zakończyło drogową inwestycję
Obecny rząd rozdaje dotację bez względu czy władza danego samorządu jest z nim partyjnie czy nie. Pamiętamy jak poprzednicy rozdawali głównie tam gdzie samorząd z PiS i m.in. dlatego PiS wybory przegrał. Dopóki PiS nie pozbędzie się awanturników i takich , którzy kłamią i takich mają zatargi z prawem , dopóty nie odzyskają władzy.
wnioski
12:48, 2026-06-26
Laboratorium AI w Majdanie Nepryskim
Norwegia wypycha AI ze szkół.
1
09:30, 2026-06-26