Dokładnie 160 lat temu, 3 września 2023 roku, na Wzgórzu Polak w Panasówce, około 15 km od Biłgoraja, powstańcy styczniowi stoczyli zwycięską bitwę z oddziałami rosyjskimi. W rocznice tych wydarzeń, odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne. Wspomniano bohaterstwo żołnierzy Cieszkowskiego i Lelewela i modlono się o pomyślność Polski.
Przy pomniku powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze. Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa i orkiestra wojskowa. Organizatorem uroczystości była gmina Tereszpol.
[FOTORELACJA]9534[/FOTORELACJA]
- Zapraszam każdą i każdego z Was do modlitwy za naszą Ojczyznę. Podziękujmy Bogu za wiarę jaka przekazali nam nasi ojcowie, podziękujmy za patriotyzm i za ich krew przelaną w obronie Polski. Umiejmy docenić w modlitewnym skupieniu ofiarę tych którzy byli przed nami i nasza historię. Prośby Najwyższemu by umacniał nasza wolność, bronił nas od wojny, obdarzał pokojem i strzegł od nieszczęść i kataklizmów oraz otaczał ją swym miłosierdziem - mówił podczas Mszy św. ks. Janusz Dudzicz.
Jak podkreślał Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol, Wzgórze Polak to historia, teraźniejszość i przyszłość gminy. - Tuta 160 lat temu, na tym skrawku tereszpolskiej ziemi, powstańcy polscy tworzyli wielką historię. W tym miejscu, jak w soczewce skupiły się marzenia o niepodległości, o wolności, własnym państwie. Tu widoczną postać nabrały ideały naszego narodu, wg. hasła "Za wolność Waszą i naszą". Tu triumfowała odwaga, kunszt taktyczny, poświęcenie i honor. Stoimy na ziemi, która jest święta, bo skropiona krwią powstańców, obrońców Ojczyzny - podkreślał wójt Pawluk.
[ZT]35891[/ZT]
Podczas uroczystości głos zabrała także poseł Beata Strzałka. - Takie rocznice jak ta dzisiejsza, mają przypominać nam o krwi, walce i pragnieniu niepodległości Polski. Maja przypominać o spuściźnie okupionej krwią. Niełatwa jest nasza historia, ale przez swe doświadczenia szczególnie zapisana w dziejach Europy. Nasi przodkowie szli do walki z sercami przepełnionymi poczuciem obowiązku wobec Ojczyzny, odwagą, odpowiedzialnością za swych rodaków. Dziś pomyślmy o tych, którzy na kartach naszej historii 160 lat temu zapisali się złotymi zgłoskami - podkreślała w swym wystąpieniu poseł Strzałka.
Po Mszy świętej, odbyło się podniesienie flagi państwowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym, apel poległych i złożenie kwiatów po pomnikiem na Wzgórz Polak. W programie uroczystości była także inscenizacja historyczna, koncert wojskowej orkiestry dętej oraz koncerty patriotyczne.
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Gdy bym miał kasę to chyba fajna lokalizacja. Tylko suma jakaś nie adekwatna no w sumie to PO rządzi no i takie ceny. Ale jak by ktoś chciał opuści" no to porozmawiajmy.
Pudz
01:26, 2025-05-13
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Najlepiej żeby biłgoraj cicho siedział bo w końcu to Rałał górą ale to głos sumienia. Niech każdy odda swuj głos na swojego kandydata a nie na Rafała.
Rawcio
01:13, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Na placu gdzie był obóz przejściowy odbywają się różnego rodzaju imprezy i nikomu to nie przeszkadza że tam kiedyś cierpieli i umierali ludzie. Budynek został wyceniony na tyle bo ktoś próbuje zarobić na jego historii. Właśnie dlatego podatnicy miasta Biłgoraj nie powinni wydawać na to pieniędzy. Budynek jest w takim stanie jak widać i każdy remont nie obędzie sie bez interwencji konserwatora zabytków więc w przypadku zakupu przez miasto(oby nie) nie skończy sie na kwocie którą życzy sobie sprzedawca. Zrobić dokumentację historyczną i zostawić niech się właściciel i pośrednik sam o to martwi. Ps.Czy przypadkiem owa nieruchomość razem z podwórkiem nie należy do pani Beaty?
1
22:54, 2025-05-12
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Szkoda, w odremontowanym budynku można by było coś ciekawego zrobić. Ofiarom bestialstwa należy się pamięć.
Q
21:54, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz