Na Placu Wolności, za biłgorajskim magistratem odbyło się dziś Narodowe Czytanie. Podczas wydarzenia przygotowanego przez seniorów z Biłgoraja rozbrzmiały fragmenty dzieła Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
[FOTORELACJA]9526[/FOTORELACJA]
W 2013 w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 miejscowości. Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć oraz plakat. Odczytywano wówczas fragmenty dzieł Aleksandra Fredry.
Od lat biłgorajscy seniorzy oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju organizują lokalnie akcję Narodowego Czytania. Takie wydarzenia odbywają się także m.in w Turobinie, Tarnogrodzie czy Obszy.
[ZT]35841[/ZT]
W tym roku, lektura Narodowego Czytanie jest utwór Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". To społeczno - obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887.
Jednym z motywów "Nad Niemnem" jest powstanie styczniowe - wprowadzone do powieści poprzez motyw Mogiły (leśnego uroczyska będącego grobem 40 powstańców) należącej do dóbr Korczyńskich. Powstańcy są wyidealizowani; problem ich podziału na „białych” i „czerwonych” jest ledwie wspomniany w powieści, brak też jest rozważań nad powstańczymi błędami czy pytań o postawę chłopstwa.
Piękne czytanie09:08, 04.09.2023
Piękna akcja biłgorajskich seniorów
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Przedsiębiorcy i Urząd Pracy rozmawiają o współpracy
Beton bredzi totalnie jak to beton.
niestety
11:15, 2026-02-03
Przedsiębiorcy i Urząd Pracy rozmawiają o współpracy
Tzw. Urząd Pracy nie istnieje po to, aby bezrobotnym znaleźć zajęcie, ale głównie po to, coby było gdzie pozatrudniać swoich po wyborach samorządowych... zdaje mi się, że potencjalny pracodawca nie ma obowiązku informować tej instytucji o zapotrzebowaniu na pracownika, co jest kuriozum, podważającym sens istnienia tej instytucji... no, ale przekładanie papierów w urzędzie to jest to, o czym wszyscy marzą... "wysoko, najedzony i za nic nie odpowiada"...
Beton
11:04, 2026-02-03
Przedsiębiorcy i Urząd Pracy rozmawiają o współpracy
Jeśli rozsądnemu pracodawcy zależy na solidnym pracowniku to go doceni. Urząd Pracy jest potrzebny, tylko dyletanci nie mają pojęcia o działaniach tej instytucji.
czytelnik
10:56, 2026-02-03
Strażacy z Księżpola mają nowy wóz bojowy
A czy to nie jest kupowanie poparcia politycznego? Jak pisała Gazeta Wyborcza o pośle Romanowskim.
planetapłonie
10:53, 2026-02-03