Przedstawiciele i delegacje wieńcowe wszystkich gmin Ziemi Biłgorajskiej, mieszkańcy powiatu biłgorajskiego oraz zaproszeni goście świętowali w Józefowie Dożynki Powiatowe. Wydarzenie odbyło się na miejskim rynku, na który przybył dożynkowy korowód prowadzony przez orkiestrę Dętą z Goraja i starostów dożynek Pani Bożena Słoma i Pan Wojciech Kozyra.
Pani Bożena Słoma to mieszkanka Łukowej. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 600 ha wraz z mężem Andrzejem oraz synem Aleksandrem i synową Agatą. Gospodarstwo nastawione jest na uprawę tytoniu 140 ha, buraka cukrowego 200 ha, rzepaku 100 ha, pszenicy 100 ha, bobiku 50 ha oraz nowo założona 10 ha winnica. W planach wybudowanie winiarni i produkcja wina. Ponadto Pani Bożena prowadzi firmę SŁOMEX Bożena Słoma, skup zboża i usługowe kopanie buraków oraz spółkę cywilną z mężem SŁOMEX TOBACCO skup tytoniu.
[FOTORELACJA]9514[/FOTORELACJA]
Z kolei pan Wojciech Kozyra, to mieszkaniec Majdanu Nepryskiego. Prowadzi przy wsparciu rodziny, 50 ha gospodarstwo rolne nastawione na uprawę zbóż, ziemniaka jadalnego, roślin strączkowych i miododajnych oraz maliny.
Tuż po godzinie 12:00 przy Szkole Podstawowej w Józefowie zaczęły zbierać się delegacje dożynkowe gmin powiatu biłgorajskiego i formował się dożynkowy korowód. Który ulicami miasta przeszedł na jego rynek, gdzie z rąk starostów przedstawiciele władz powiatu i gminy Józefów odebrali chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Następnie uroczystą dziękczynną Eucharystię sprawował biskup Marian Rojek, ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.
[FOTORELACJA]9515[/FOTORELACJA]
- Kluczem naszego spotkania na józefowskim rynku jest dziękczynienie. to dziękczynienie odnosimy do Boga i do wszystkich ludzi. Przynosimy dziś przed ołtarz owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, przynosimy chleb, owoce naszych pól, sadów i stawów oraz zagród. Przynosimy to wszystko co stanowi nasz pokarm doczesny. Podziękujmy Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne plony. Bądźmy także gotowi stanąć w prawdzie przed Bogiem, drugim człowiekiem i własnym sumieniem i przepraszać, za to co było grzeszne i niewłaściwe - mówił podczas Eucharystii biskup Marian Rojek.
Roman Dziura, burmistrz Józefowa zaznacza, że to wielkie wyróżnienie dla całej społeczności gminy. - Bo to i zacni goście z całego powiatu i poza jego granic, reprezentacje wszytskich gmin naszego powiatu. To uroczysta dziękczynienie pod przewodnictwem ks. biskupa i starosty za tegoroczne plony. Mamy za co dziękować i chcemy to robić zgodnie z naszą tradycją tak jak czyni to nasi ojcowie. Chcemy okazać swą wdzięczność za chleb i Boże łaski oraz prosić o pomyślność na kolejne miesiące - podkreśla burmistrz Dziura.
- Chleb to symbol dostatku, symbol jedności, symbol ciężkiej pracy rolnika i łaski Pana Boga. Musimy wrócić do szacunku do chleba, bo jest on gwarantem utrzymania i dostatku. Zawsze musimy się odnosić do niego z szacunkiem, bo tak wiele wyraża i pozawala nam budować wspólnotę powiatową. Proszę z tego miejsca, jako starosta powiatu biłgorajskiego, wszystkich Państwa o szacunek do chleba, o szacunek do ludzkiej pracy. Niech to przesłanie będzie symbolem tegorocznych dożynek i niech naw towarzyszy na co dzień - mówił otwierając powiatowe dożynki starosta Andrzej Szarlip.
- Dożynki to także czas podsumowań. Ja się bardzo cieszę, że rolnictwo w powiecie biłgorajskim się rozwija, że dzięki pracy jego mieszkańców na naszych stołach codziennie gości chleb. Plony był w tym roku udane sprzyjała pogoda. Ale musimy cały czas trzymać rękę na pulsie, bo z jednej strony na Ukrainie trwa wojna z drugiej jest zagrożenie eksportem płodów rolnych od naszych wschodnich sąsiadów. Na szczęście polski rząd przedsięwziął odpowiednie kroki - zauważa Michał Mulawa, wicemarszałek wojewóztwa lubelskiego.
O tym, że każdy z nas może wesprzeć rodzime rolnictwo mówił poseł Beata Strzałka. Odczytała ona również list od ministra rolnictwa i rozwoju wsi. - Zachęcam mieszkańców całego naszego regionu do kupowania produktów z lokalnych ryneczków, na lokalnych targach, od naszych sąsiadów rolników. Są to produkty wysokiej jakości. W ten sposób wspieramy polskie rolnictwo i jego opłacalność, mądrze wybieramy, promujemy lokalne produkty i budujemy gospodarkę regionu - dodaje poseł Strzałka.
Około godziny 17:00 rozpoczął się blok kulturalny powiatowego święta chelba. Przed publicznością zaprezentowali się Kapela Rzemyki, Klub Seniora z Józefowa, zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Spiewaczy z Łukowej IV, Zespół Aleksandrowiacy, Kapela Ziomki z Potoka Górnego, Zaburzanki z Zaburza, Zespół Przystań z gminy Księżpol oraz Zespół Tańca Ludowego Tanwe i Zespół Zawierucha.
Do zabawy zaprosił także Zespół Szpilki i News oraz DJ Garffi.
Tarnogród13:15, 28.08.2023
Mulawa po alkoholu BuuuHaha Eh te politycy . Wszystko za darmo i impra za imprą
?13:50, 28.08.2023
,,Burmistrz i ksiądz to para zgodna,,
Andrzej08:53, 29.08.2023
Dożynki zaczęły się, jak zawsze, od mszy świętej, a następnie ruszyła seria konkursów, zabaw i pijaństwa. Ruszyła kampania PiS
Tarnogród/Biłgoraj/Z18:06, 29.08.2023
Mulawa CHCIAŁ KANDYDOWAĆ NA POSŁA. ,
KTO CIEBIE WEŹMIE.,
ROZMAWIALIŚMY Z KACZYŃSKIM I NIE BĘDZIESZ NA LIŚCIE KANDYDATÓW.
JESTEŚ WŁAŚNIE SKREŚLONY JUŻ Z LISTY. BAJ FAŁSZYWY PISOWCU
0 0
Możesz za te kłamstwa odpowiedzieć. Nie jesteś anonimowy