Zamknij

Biłgoraj. Święto Wojska Polskiego i rocznica Cudu nad Wisłą (FOTO)

12:02, 15.08.2023 Aktualizacja: 20:53, 16.08.2023
Skomentuj Biłgoraj. Święto Wojska Polskiego i rocznica Cudu nad Wisłą Biłgoraj. Święto Wojska Polskiego i rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpnia 2023 roku, w Biłgoraju, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego oraz 103. rocznicą Cudu nad Wisłą.

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, którą w intencji Ojczyzny sprawował ks.Jerzy Kołtun. - Dziś za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej chcemy podziękować dobremu Bogu za wieki historii naszej Ojczyzny, za wszystkie łaski jakie otrzymał nasz naród, za chwile dobre, czas chwały ale i czas bólu i pożogi, których nasza Ojczyzna doświadczyła. To wszystko stanowi o naszej tożsamości, to nas umocniło i zbudowało ducha polskiej odwagi, honoru i wierności Bogu - mówi ks. Kołtun.

[FOTORELACJA]9485[/FOTORELACJA]

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Kazimierz Kuśmierz. Kapłan w kazaniu nawiązał do Święta Wojska Polskiego i poświęcenia naszego narodu. - Gdy dziś patrzymy na naszą flagę na biel i czerwień, to mamy przed oczami chwile chwały i zwycięstwa, które symbolizuje barwa biała ale i mamy przed oczyma daninę krwi, które symbolizuje czerwień. Mamy przed oczami pokolenia niezliczonych obrońców Ojczyzny, żołnierzy wiernych Polsce, którzy nie szczędzili życia, zdrowia, którzy nie ulegli się przeciwności ale stali na straży największych ideałów, których wspólnym mianownikiem jest Ojczyzna - podkreślał kapłan.

[ZT]8609[/ZT]

Po Eucharystii, uczestnicy przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, tutaj nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie z okolicznościowym referatem wystąpił podpułkownik Związku Piłsudczyków RP, Marek Szubiak. Następnie nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzone jest w Polsce Święto Wojska Polskiego. Wprowadzone zostało ono ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku i zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny. Data święta wybrana została nie przypadkowo. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

- Dziś łączy nas na wspólnym świętowaniu patriotyzm, czyli miłość do Ojczyzny i Święto Wojska Polskiego. Dziś w sposób szczególny wspominamy naszą drogę do niepodległości i tych, którzy za tą wolność walczyli. Wspominając wojsko pamiętamy o tych, którzy 103 lata temu stanęli do walki z komunistyczną nawałnicą ale i o tych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa i z narażeniem życia są gotowi do poświęceń o nienaruszalności naszych granic - zaznacza Beata Strzałka, poseł na Sejm RP.

- Jako Polacy przez wieki historii zdaliśmy egzamin z miłości do Ojczyzny, z umiłowania wolności i bohaterstwa. Przykładem tego mogą być żołnierze wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku, którzy zatrzymali na przedpolach Warszawy Armię Czerwoną i marsz komunistów na zachód. Dziś - rozpierani dumą z naszej historii - mówimy pamiętamy i jesteśmy wdzięczni - podkreśla wójt gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński.

[ZT]35632[/ZT]

Andrzej Łagożny członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego zauważa, że 15 sierpnia czcimy to co dla Polaków najważniejsze. - Dziś mamy trzy święta. Święto katolickie Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego i 103 rocznicę Cudu nad Wisłą. W tym dniu jak w soczewce widać, że czcimy to co dla Polaków najważniejsze wiarę w Boga i Jego Opatrzność, żołnierski honor i odwagę oraz pragnienie wolności i umiłowanie Ojczyzny. 103 lata temu, na drodze "czerwonej gwiazdy" maszerującej na zachód Europy stanął biały orzeł i polski oręż i ten masz zatrzymał, a to zwycięstwo przyniosło pokój. Naszym przodkom jesteśmy winni cześć i pamięć, a polskiemu mundurowi dziś i w przyszłości honor - dodał Andrzej Łagożny.

Organizatorami uroczystości byli Związek Piłsudczyków RP, parafia Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP, burmistrz Biłgoraja oraz środowiska kombatanckie. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy dziś okazali swą miłość do Ojczyzny i uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych. Dziękuję księżom, którzy celebrowali Mszę świętą za Ojczyznę, dziękuję przedstawicielom Wojska Polskiego, pani poseł, przedstawicielom władz samorządowych, przedstawicielom stowarzyszeń i organizacji społecznych, harcerzom, orkiestrze dętej oraz wszystkim Państwu, mieszkańcom Biłgoraja i gościom, którzy uczciliście z nami naszych bohaterów sprzed 100 lat i oddaliście cześć żołnierzom Wojska Polska - mówił burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%