W ramach Festiwalu Kultur, który trwa w Biłgoraju od 11 do 13 sierpnia 2023 roku, odbył się spacer śladami biłgorajskich Żydów. Historyczny spacer po mieście jest już tradycją festiwalową. W minionych latach dotyczył on m.in. historii i kultury prawosławia czy unitów.
W tym roku spacer odbył się śladem biłgorajskich Żydów, którzy przed II wojną światową stanowili około 50% mieszkańców miasta.
[FOTORELACJA]9475[/FOTORELACJA]
- Taki spacer pokazuje pomaga poznać historię Biłgoraja z jego wielokulturowością, wielowyznaniowością i bogatą przeszłością - mówi dr Dorota Skakuj, historyk która poprowadziła spacer.
Uczestnicy 13 sierpnia 2023 roku, ruszyli sprzed ławeczki Singera, zobaczyli synagogę na Miasteczku Kresowym, odwiedzili miejsce gdzie stała biłgorajska synagoga, gdzie był heder, mykw. Odwiedzili tzw. "rabinówkę".
[ZT]35602[/ZT]
Byli na rynku Biłgoraja, na ulicy 3 Maja gdzie Niemcy zorganizowali "małe getto", odwiedzili miejsce po dawnym kirkucie przy I LO im. ONZ oraz kirkut przy ulicy Konopnickiej.
Podczas spaceru omawiane były odwiedzane miejsca i historie z nimi związane.
[ZT]35592[/ZT]
Finał X edycji Festiwalu Kultur zappalnowano na dziś, na godzinę 19:30. Na scenie letniej BCK zaprezentują się artysci Teatru Żydowskiego z Warszawy, Ludowego Zespołu Tańca „Młodość” z Czerwonogradu (Ukraina), Grupy wokalnej „Vocaliz” z Afuli (Izrael), Grupy wokalnej „Skrzydło łabędzia” z Nowowołyńska (Ukraina), Grupy Folklorystycznej „Pokolenia” oraz Teatru Poezji i Piosenki w reżyserii Andrzeja Głowackiego.
Biłgorajski festiwal Kultur inicjuje wydarzenie pn. "Warszawa Singera".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz