Zamknij

Przypomną osobę "Corda". ŚZŻAK Rejon Biłgoraj przygotowuje film dokumentalny (FOTO)

11:46, 24.07.2023 Aktualizacja: 22:46, 06.08.2023
Skomentuj Przypomną osobę "Corda". ŚZŻAK Rejon Biłgoraj przygotowuje film dokumentalny Przypomną osobę "Corda". ŚZŻAK Rejon Biłgoraj przygotowuje film dokumentalny

24 lipca 2023 roku, w Biłgoraju odbyła się konferencja prasowa, której tematem była realizacja podjętej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna produkcji filmu dokumentalnego przedstawiającego Bohatera walk o wolność Ojczyzny z okresu II wojny światowej na terenie Zamojszczyzny.

Film pt. "Ten skrawek ziemi to wolna Polska... Rzecz o Józefie Steglińskim „Cordzie” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków poświęcony będzie dowódcy AK Obwodu Biłgorajskiego, który uczestniczył m.in. w bitwie pod Osuchami.

[FOTORELACJA]9415[/FOTORELACJA]

- W filmie zostaną poruszone ważne wątki historyczne. Głównym bohaterem będzie Józef Stegliński ps. Cord, człowiek legenda, który jest nieco w cieniu działań partyzanckich na terenie Biłgorajszczyzny. Chcemy go przedstawić na tle bitwy pod Osuchami. Był podporucznikiem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Podczas kampanii wrześniowej został przydzielony do eskadry zapasowej Bazy nr 4 funkcjonującej w ramach „Armii Kraków”. Po zakończeniu kampanii, wrócił do Głowna i rozpoczął działalność w SZP, następnie w ZWZ, przemianowanej później na Armię Krajową. Aresztowany przez Gestapo w połowie 1940 roku, zdołał zbiec z więzienia. Przy pomocy AK przerzucony do Generalnego Gubernatorstwa do Biłgoraja - przypomina Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.

W Biłgoraju objął funkcję komendanta rejonu. W 1941 objął funkcję komendanta hufca Szarych Szeregów i przyjął pseudonim „Czarny Żbik”. Powołał do życia i zorganizował oddział partyzancki, stacjonujący w lasach Puszczy Solskiej. - Jednostka ta maksymalny stan osobowy około 200 żołnierzy. Wraz ze swymi podkomendnymi brał udział w bitwie pod Osuchami, w czerwcu 1944 roku. Udało mu się wydostać z niemieckiego okrążenia nad Sopotem, wrócił jednak po swym rannych żołnierzy, bo im to obiecał. Wówczas został ranny i zginął. Został pochowany na cmentarzu w Biłgoraju - dodaje Książek.

[ZT]35183[/ZT]

W filmie maja być także pokazane do tej pory nieznane dokumenty dotyczące bitwy pod Osuchami. Dotyczą one meldunków dowódców sowieckich do Nikity Chruszczowa. - Te dokumenty rzucają nowe światło na przygotowanie i przebieg bitwy pod Osuchami i rolę partyzancki sowieckiej. Nie chcę na chwilę obecną zdradzać wszystkich szczegółów ale film będzie bardzo ciekawy - informuje Tomasz Książek.

- Będzie to film dokumentalny fabularyzowany. Chcemy w ten sposób dotrzeć do widzów w każdym wieku, szczególnie do ludzi młodych. Dziś żyjemy w kulturze obrazkowej, dlatego dokumenty, relacje i rozmowy ze świadkami będą obrazowane scenami fabularnymi. Stąd nasza współpraca przy filmie zakłada zaangażowanie grup rekonstrukcji historycznych oraz wykonywanie zdjęć w terenie, w miejscach historycznych - wyjaśnia Rafała Kołodziejczyków, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię filmu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

W konferencji wzięli udział członkowie rodzin żołnierzy AK Obwodu Biłgorajskiego, reżyserzy, członkowie ŚZŻAK Okręg Zamość i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, historycy, regionaliści, rekonstruktorzy, oraz inne osoby związane z produkcją filmu.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%