Ochotnicza Straż Pożarna w Księżpolu powstała w 1923 roku. Wszak różne źródła datują jej początek na rok 1924, to jednak właśnie rok wcześniej wszystko się zaczęło. Założycielami jednostki byli: Józef Szponar, Marcin Tomaszewski, Andrzej Kozłowski, Wawrzyniec Kutniowski i Jerzy Rorata.
Małą remizę strażacką, czynem społecznym, wybudowano w 1925 roku. Problem wozu pożarniczego został rozwiązany w 1929 roku kiedy udało się pozyskać sikawkę ręczną marki „Tryumph”. Była to ręczna pompa umieszczona na wozie konnym. Wodę do jej zasilania dostarczano innym pojazdem w metalowej beczce.
[FOTORELACJA]9389[/FOTORELACJA]
W czasie okupacji działalność OSP Księżpol została zawieszona. Na szczęście budynek oraz jego skromne pożarnicze wyposażenie nie zostały zniszczone co pozwoliło strażakom na powrót do gaszenia pożarów po wojnie w 1946 roku.
W latach pięćdziesiątych udało się pozyskać prawdziwy pojazd pożarniczy na podwoziu samochodowym. Zastąpił on ręczną sikawkę, która od tamtej pory służyła już tylko jako historyczny eksponat. W latach siedemdziesiątych jednostka OSP Księżpol została wyposażona, jak na tamte czasy w prawdziwy średni samochód gaśniczy z motopompą na podwoziu Star 25. Służył on nie tylko do gaszenia pożarów w Księżpolu ale także w okolicznych miejscowościach.
[ZT]35094[/ZT]
Aby urozmaicić życie społeczności lokalnej, budynek remizy spełniał również rolę kina. Wprawdzie wyświetlanie filmów odbywało się z dowożonego projektora, to jednak każda taka prezentacja czyniła ogromne zainteresowanie. Mimo połączenia ze sobą tak dwóch różnych budynków remiza nadal spełniała swoją funkcję.
Z biegiem lat i rozwojem miejscowości, a przede wszystkim ze względu na ilość pożarów, które dotykały Księżpol, podjęto decyzję o wybudowaniu nowoczesnego budynku dla straży pożarnej z funkcją świetlicy wiejskiej. Pozostawiono, ten który dotychczas służył jako kino a do niego dobudowano piętrowy budynek z miejscem na dwa samochody pożarnicze, zaplecze socjalne oraz salę widowiskowo taneczną umieszczoną na piętrze.
W tym także czasie zarząd OSP Księżpol pozyskał dwa samochody pożarnicze, którymi były: lekki samochód gaśniczy GLM Żuk i nowy GBA 2,5/16 Star 244. Z pomocą przyszedł także obecny Powszechny Zakład Ubezpieczeń, który ufundował i wykonał podziemny zbiornik przeciwpożarowy o pojemności 50 m3 , który spełnia swoje zadanie do dnia dzisiejszego, pomimo że miejscowość jest w pełni zwodociągowana.
Zwieńczeniem starań o wyposażenie jak również zaplecze techniczne jednostka OSP Księżpol w roku 1997 zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Tym samym zostaje podniesiony prestiż jednostki.
[ZT]34815[/ZT]
Kilka lat później w trakcie akcji powodziowej na terenach powiatu opolskiego, wskutek przerwania wału przeciwpowodziowego jednostka księżpolska traci samochód gaśniczy marki Żuk. Na szczęście żaden z ratowników w tym momencie nie odniósł obrażeń. Rok później miejsce zatopionego samochodu zastępuje nowy pojazd marki Lublin. Pomimo wszystko rozpoczynają się prace nad zakupem nowocześniejszego sprzętu, gdyż obecny nie był w stanie sprostać wymaganiom.
W roku 2010, szczególnym momentem w historii OSP Księżpol, jest zakup dwóch nowych samochodów ratowniczo gaśniczych, średniego i lekkiego które są w użytkowaniu do chwili obecnej. Rok 2013 jest kolejnym rokiem do dumy, gdyż ochotnicza straż pożarna w Księżpolu otrzymuje nowy sztandar.
[ZT]34444[/ZT]
Posiadany sprzęt, sukcesywne szkolenia, różnorodność zdarzeń, w których jednostka bierze udział sprawiły, że ochotnicza straż pożarna jest zdolna do prowadzenia w stopniu podstawowym działań gaśniczych, ratownictwa technicznego, ratownictwa medycznego, ratownictwa nawodnego, działań poszukiwawczo ratowniczych oraz chemiczno ekologicznych.
Zasłużonymi, oprócz założycieli, dla funkcjonowania i rozwoju jednostki byli oraz są: Stanisław Portka, Stanisław Falandysz, Czesław Portka, Ryszard Wróbel, Franciszek Okoń, Kazimierz Okoń, Czesław Bartnik, Jan Niedzielski, Jan Goch, Jan Zygmunt oraz wielu innych, których zapisy w kronikach nie wskazały a osoby te skutecznie walczyły o istnienie ochotniczej straży pożarnej w Księżpolu.
OSP Księżpol
Z Biłgoraja na marsze poparcia do Warszawy. Zaprasza...
Wezmę przykład z innych, bo już wiem, że warto zakręcić się koło seniorów, może uda się wysępić mieszkanie, warto skumplować się z mafią i kłamać - to są atuty , żeby awansować w polityce. Miernoty takich popierają w wyniku manipulacji zakłamanych polityków, w dodatku modlących się na pokaz ( bigoteria niejednemu się przydała).
Chęć na awans
22:51, 2025-05-21
OSP Księżpol już zaciera ręce
Wiem z różnych źródeł, że niewielu zaciera ręce bo ten samochód to nie potrzeba strażaków ale rozgrywki polityczne. Piskorski chce na koniec swojej kadencji zrobić coś na pokaz. Wszystkich jednak cieszy najbardziej jego ostatnia kadencja.
Nie koniecznie
22:06, 2025-05-21
Wypadek motocyklisty i cyklisty
Oczywista oczywistość. Jechałem tamtędy i pytanie - skąd się wziął rozbity motocykl na krawędzi lewego pasa jezdni, skoro jechał na Wolaniny. Obaj wiemy, ze w Polsce jest ruch prawostronny, ten na motocyklu pewnie zapomniał.
Cossini
21:44, 2025-05-21
Z Biłgoraja na marsze poparcia do Warszawy. Zaprasza...
Co to są za ekshumacje skoro nie można ustalać przyczyn śmierci
20:54, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz