Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował, na obchody 80. rocznicy wysiedlenia mieszkańców gminy Łukowa, okolicznościową wystawę. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna była dyrektor Wiesława Kubów, która przygotowała część merytoryczną tekstów. Oprawą graficzną zajął się Kamil Kopera.
12 tablic ustawionych zostało obok Pomnika Wysiedlonych na placu kościelnym w Łukowej.
[FOTORELACJA]9350[/FOTORELACJA]
- Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia głównie łukowian z obozów przejściowych, niemieckich ochronek dla dzieci, ale także baraki przesiedleńcze w Łukowej i dokumenty niemieckie z przymusowych robót w Rzeszy. Fotografie opatrzone są krótkimi opisami i relacjami Wysiedlonych - wyjaśnia Wiesława Kubów.
- Główny zamysł wystawy polegał na zasygnalizowaniu tragedii jaka spotkała ludność gminy łukowskiej 3 lipca 1943 roku, z podaniem liczb wysiedlonych z poszczególnych wiosek, a także zabitych i pomordowanych - dodaje.
[ZT]34967[/ZT]
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej zajmuje się zbieraniem dokumentacji wojennej od miejscowych mieszkańców przez 20 lat. Relacje są nagrywane i spisane, ale ciągle jeszcze uzupełniane.
Na stronie GOK w Łukowej www.gok.lukowa.pl znajdują się wspomnienia wysiedlonych przez Niemców mieszkańców Gminy Łukowa, które były zamieszczane, przy okazji kolejnych rocznic pacyfikacji, na łamach „Gońców Łukowej”.
[ZT]34303[/ZT]
2 lipca 2023 roku odbędą się uroczystości poświęcone ofiarom niemieckich zbrodni w Łukowej, w80. rocznicę pacyfikacji Łukowej.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 od krótkiej prezentacji nagrań Wysiedlonych mieszkańców Łukowej w formie reportażu z oprawą okolicznościowych pieśni.
[ZT]34904[/ZT]
O godzinie 10:20 celebrowana Msza św. w intencji Wysiedlonych i Pomordowanych mieszkańców gminy Łukowa, której przewodniczył będzie ks. prałata Władysława Kowalika - świadka wydarzeń sprzed 80 lat. Po Eucharystii w imieniu uczestników złożone zostaną pod pomnikiem kwiaty. Następnie będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej z Łukowej i możliwość zwiedzanie wystawy i zakupienia najnowszego "Zeszytu Osuchowskiego".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz