Zamknij

Gmina Tarnogród. 80. rocznica pacyfikacji Luchowa Dolnego i Górnego (FOTO)

16:11, 29.06.2023 Aktualizacja: 17:03, 29.06.2023
Skomentuj Gmina Tarnogród. 80. rocznica pacyfikacji Luchowa Dolbego i Górnego Gmina Tarnogród. 80. rocznica pacyfikacji Luchowa Dolbego i Górnego

Z udziałem władz samorządowych gminy Tarnogród, biskupa Mariusza Leszczyńskiego, dziekana Dekanatu Tarnogród oraz gości i mieszkańców, odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom wysiedleń Luchowa Dolnego oraz Luchowa Górnego. Okazją były celebracje patriotyczno - religijne w 80. rocznicę tych wydarzeń.

Niemcy, wysiedlenia Luchowa Dolnego i Górnego dokonali dokładnie 80 lat temu, 29 czerwca 1943 roku.

[FOTORELACJA]9345[/FOTORELACJA]

- Niemcy odpowiednie siły zbrojne ściągnęli w nocy z 28 na 29 czerwca 2023 roku, wówczas wsie zostały otoczone, a sołtysowi polecono, by zebrał ludzi na jednym z placów, kilkaset metrów od tego pomnika, który w Luchowie Dolnym upamiętnia ofiary niemieckich zbrodni. Ludność została poinformowana by udała się do swych domostw i zabrała pakunek o wadze około 10 kg - informuje mieszkaniec Luchowa Dolnego pasjonat historii, Henryk Wlaź.

- Niemcy wcześniej mieli porobione listy, listy domowników były także wywieszone na drzwiach domów. Kto nie stawił się na ogłoszonej przez okupanta zbiórce został zastrzelony. W Luchowie była to jedna osoba, był to chory mieszkaniec, któremu choroba nie pozwalała wstać z łóżka - dodaje.

[ZT]34303[/ZT]

Jak informuje sołtys Luchowa Dolnego , Niemcy wysiedlili z trzech miejscowości tzw. Luchowa Dolnego, Luchowa Górnego i miejscowości Jastrzębiec około 600 osób. - Częśc mieszkańców trafiła do obozu w Zamościu, część do Majdanka, a część na roboty do Trzeciej Rzeszy. Moi rodzice byli wysiedleni, mamę jednak uwolniono, bo małe dziecko zostało w domu. To był cud. Szacuje się, że w czasie niemieckiej okupacji zginęło około 10 - 13 osób - zaznacza sołtys Adam Pogorzelec.

Na uroczyste celebracje złożyła się Msza święta sprawowana w kościele w Luchowie Górnym, część artystyczna przygotowana przez młodzie oraz zapalenie zniczy i  złożenie kwiatów przy pomnikach poświęconych ofiarom niemieckich zbrodni.

[ZT]33293[/ZT]

- Niezwykle ważne jest, by o tych rocznicach pamiętać i to co roku czynią mieszkańcy. te osoby które zginęły, ich cierpienie, trud nie poszły na marne. To ma być spoiwo naszej wspólnoty lokalnej. Z ich postawy mu musimy czerpać siły, zło którego oni doświadczyli my musimy przekuć w dobro, służące budowaniu lepszej przyszłości - przyznaje Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%