Nad rzeka Tanew, w miejscowości Kucły w gminie Księżpol, zorganizowano - 11 czerwca 2023 roku - już po raz drugi Festiwal Tradycji. Wydarzenie to promocja śpiewu, tańca i lokalnej kultury. Przed publicznością okazją mają do prezentacji mają najmłodsi, młodzież oraz osoby dorosłe.
W programie festiwalu znalazły się przesłuchania konkursowe zarówno solistów, jak i zespołów, pokaz teatru ognia w wykonaniu Miłosza Budki „Budka Kuglarska” z Lublina, widowisko tańca z ogniem i puszczania wianków na wodę oraz wiejska potańcówka pod gwiazdami.
[FOTORELACJA]9267[/FOTORELACJA]
- Samo miejsce jest piękne i urokliwe, na plaży rzeki Tanew. Ważne jest także z powodu kultywowania naszej tradycji. Chcemy, by dzieci, młodzież zachwycała się naszą lokalną tradycją, kulturą, śpiewem i tańcem. Dlatego organizujemy Festiwal Kultury - przyznaje Natalia Kyc, dyrektor GOK w Księżpolu.
Maksym Kucharuk, jeden z członków jury, zaznacza że tego typu festiwale to promocja muzyki, której ciężko przebić się do mediów. - Propagujemy taką muzykę i cieszymy się, że jest miejsce gdzie muzyka ludowa - piękna i bezcenna - może rozbrzmieć. Zespoły i soliści mogą się pokazać, a widzowie zachwycić jej pięknem i zobaczyć, że można się przy niej świetnie bawić - dodaje.
[ZT]34670[/ZT]
- Takie wydarzenia bardzo pięknie integrują społeczność gminy, są atrakcją dla turystów oraz osób przyjezdnych. Pozwalają zaprezentować to co w nasze tradycji i kulturze najcenniejsze. Dziś dzięki naszym inwestycjom na rzece Tanew jest most łączący Kucły z Kulaszami, jest droga, infrastruktura przy plaży, miejsce gdzie można odpocząć. Chcemy, by to wydarzenie, nasza tradycja łączyła nas, tak jak łączy most - zaznacza wójt gminy Księżpol, Jarosław Piskorski.
Dodatkowo organizatorzy zadbali o stoiska z regionalnymi potrawami, rękodziełem oraz warsztaty śpiewu. Dla najmłodszych atrakcją jest poszukiwanie skarbów z grupą eksploratorów z Tarnogrodu.
1 2
Tłumy takie ze widać ze to ostatnia kadencja. Każdy tylko nie Piskorski.
2 0
Najlepszy komentator gminy Księżpol się odezwał