Zamknij

Gminna Orkiestra Dęta w Goraju obchodziła 20-lecie (FOTO)

07:34, 23.05.2023
Skomentuj Gminna Orkiestra Dęta w Goraju obchodziła 20-lecie Gminna Orkiestra Dęta w Goraju obchodziła 20-lecie

20-lecie orkiestry, z ubiegłego roku, zostało przeniesione na 21 maja 2023 roku. Od samego rana do wieczora dźwięki instrumentów dętych niosły się po okolicach.

Świętowanie rozpoczęło się od 11.30. Jedna z intencji podczas Mszy Św. została złożona za orkiestrantów jubilatów oraz nieżyjących już członków zespołu. Orkiestranci uświetnili swoim występem uroczystość kościelną. Następnie po sumie urządzili przejazd tzw. Furą po okolicach: Goraj, Łada, Malinie, Zagrody. O 14.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju rozpoczął się kolejny punkt programu jubileuszu orkiestry.

[FOTORELACJA]9183[/FOTORELACJA]

Wyjątkowym momentem było odznaczenie Złotym Znakiem Związku OSP RP Jana Woźnicę. Odznaczenie wręczył dh Wiesław Różyński - członek Zarządy Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie po odczytaniu uchwały przez  dh Jana Okuniewskiego – Komendanta Gminnego ZOSP.

Następnie na ręce kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej - Jana Białogłowskiego wręczano liczne dyplomy pamiątkowe, listy gratulacyjne oraz upominki. List okolicznościowy przeczytał m.in Wiesław Różyński w imieniu Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie - Mariana Starownika. List gratulacyjny czytał również Leszek Gąbka w imieniu Poseł na RP - Beaty Strzałki. Nie zabrakło również obecności i podziękowań ze strony wicemarszałka Województwa Lubelskiego Michała Mulawy i starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa. Orkiestra otrzymała Nagrodę Wojewódzką Lubelską Nagrodę Kulturalną z okazji jubileuszu.

Wiele ciepłych słów oraz upominków orkiestra otrzymała od burmistrza Goraja Antoniego Łukasika. Prezenty oraz tort otrzymali również od pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz upominek od Warszawsko - Lubelskie Orkiestry Dętej.

Po części gratulacyjnej odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej wspomaganej gościnnie przez członków Warszawsko Lubelskiej Orkiestry Dętej. Po koncercie był czas na smakowanie tortu i biesiadowanie do późnych godzin wieczornych wraz z zaproszonymi gości, wśród których pojawili się byli członkowie orkiestry gorajskiej, orkiestranci z zaprzyjaźnionych zespołów z Dzwoli i Zdziłowic, strażacy, oficjele i przyjaciele orkiestry.

Gminna Orkiestra Dęta w Goraju powstała w 2002 roku na bazie trzech mniejszych orkiestr dętych działających w Jędrzejówce, Zagrodach i Ładzie. Kapelmistrzem orkiestry od początku istnienia orkiestry do końca 2020 roku był Józef Czerw. Od marca 2021 jest nim Jan Białogłowski. Zespół prowadzi działalność pod patronatem i opieką merytoryczną Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. Zabezpiecza m.in. oprawę artystyczną i muzyczną wszystkich świąt i rocznic państwowych oraz ważniejszych imprez kulturalnych na terenie gminy i powiatu.

Gminna Orkiestra Dęta ma ogromny potencjał i jest jedną z orkiestr na terenie województwa lubelskiego, która gra nie tylko utwory muzyki rozrywkowej, ale również muzyki tradycyjnej. Orkiestra chętnie często zapraszana jest: do Lublina na Jarmark Jagielloński, gościnnie grała tam w 2015 i 2016 roku, w 2015 przygrywała na potańcówce w Kazimierzu Dolnym podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w  latach 2019 - 2022 zapewniała oprawę muzyczną podczas Festiwalu Fanfara w Chłopkowie, a w 2019 roku zagrała na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej i Domu Tańca w Warszawie w ramach zadania „W Ambasadzie muzy kują 2019 - 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

O orkiestrze można posłuchać na stronie Polskiego Radia Wiejskie Orkiestry Dęte Roztocza Gorajskiego. Audycja była nagrywana w grudniu 2018 r. Wiele nagrań orkiestery jest na kanale muzykazakorzenionia na YT np.: z Festiwalu Fanfara.

W 2022 roku orkiestra dwukrotnie zagrała na Bielanach w Warszawie: W Poniedziałek Wielkanocny Gminna Orkiestra Dęta zagrała podczas Poniedziałku Mazurkowego i podczas Zielonych Świątek w Lasku Bielańskim. W 2022 roku orkiestra wzięła udział w nagraniu płyty "Ostatnia przysługa" wydanej przez Fundację Piszczałka z Warszawy w ramach dofinansowania programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa _Wspólnie dla dziedzictwa.

Na płycie znalazło się kilka utworów zagranych przez orkiestrę z Goraja. Ich utwory znalazły się również na płycie „Dajcie stołka ciosowego”, która była dodatkiem do publikacji: „Dajcie stołka cisowego". Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy, wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju i Towarzystwo dla Natury i Człowieka w 2016 roku w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(GOK Biłgoraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kolikoli

0 0

Toż tu nie ma zadnego muzykanta z goraja z gminy goraj jedna czwarta a reszta to inne gminy,Pana Czerwia Jędrzejówka nie zaprosili? on jest filarem tej o.dętej,

20:01, 23.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%