Wiosną 1943 roku, w apogeum okupacyjnego terroru w Polsce, Niemcy wymordowali mieszkańców wsi Szarajówka w gminie Łukowa w powiecie biłgorajskim. 18 maja 1943 roku, w płomieniach i od kul niemieckich okupantów oraz ukraińskich kolaborantów zginęło 58 bezbronnych cywili, w tym kobiety i dzieci. Wieś doszczętnie spalono.
Pacyfikacja wsi Szarajówka była więc masowym mordem polskiej ludności cywilnej, połączonym z grabieżą i niszczeniem mienia. Nigdy nie została osądzona, zbrodniarzy nie pociągnięto do odpowiedzialności, nie padły słowa prosimy o wybaczenie, nie było żalu ani zadość uczynienia.
[FOTORELACJA]9176[/FOTORELACJA]
21 maja 2023 roku, w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w Szarajówce odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców. Mieszkańcy wsi Szarajówka, tak jak mieszkańcy Łukowej, Tarnogrodu, Majdanu Starego czy m.in. Aleksandrowa wpisali się swą ofiarą w niemieckie barbarzyństwo, jakie w latach 1939 – 1945 działało się na ziemiach polskich.
Szarajówka, w okresie okupacji niemieckiej liczyła kilkadziesiąt budynków i niespełna stu mieszkańców. Okoliczne lasy dawały mieszkańcom z jednej strony wytchnienie od częstych ekspedycji pacyfikacyjnych Niemców, ale z drugiej strony były ostoją partyzantów i ukrywających się Żydów.
Współpraca z polską partyzantką, wspieranie ruchu niepodległościowego oraz niezłomność mieszkańców była najprawdopodobniej przyczyną zagłady wsi. Niemieckie działania zbrodnicze w stosunku do ludności cywilnej miały podobny przebieg, sprawdzony przy okazji innych miejscowości Ziemi Biłgorajskiej.
18 maja 1943 roku, wczesnym rankiem, żandarmeria niemiecka, policja ukraińska i kompania 25 Pułku Policji SS otoczyły Szarajówkę. Jedynie początkowo od strony Chmielka zrobiła się mała luka w obławie, którą wykorzystało część mieszkańców wsi. Początkowo skupiono się na wyłapywaniu mieszkańców i spędzono ich w jedno miejsce. Ci, którzy nie chcieli słuchać zostali zastrzeleni na miejscu, było to co najmniej kilka osób.
[ZT]33293[/ZT]
Następnie rozpoczęto brutalne przesłuchania mężczyzn, pytano o partyzantów, broń, szpiegów, wsparcie dla ruchu oporu. W końcu Niemcy podjęli decyzję o wymordowania mieszkańców i spalenia domostw. Mieszkańców wpędzono do kilku domów zamknięto drzwi i zablokowano okna, a następnie podpalono wieś.
W uroczystościach rocznicowych, które zorganizowali starosta biłgorajski i wójt gminy Łukowa udział wzięli przedstawiciele władz Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, kombatanci, mieszkańcy Szarajóki, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy powiatu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz