W wydarzeniu uczestniczyło ponad 700 osób, w tym reprezentanci placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Święto zostało zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku, a jak przypominają organizatorzy.
Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny.
- Dziś mamy szczególną okazję, by pokazać, że każdy z nas ma równe prawa, swoje marzenia, pragnienia i tęsknoty, które chce zrealizować. Dotyczy to zarówno udziału w życiu społecznym, rodzinnym, szkolnym jak i życiu zawodowym.
Musimy pamiętać i mieć świadomość, że ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami funkcjonowanie w społeczeństwie są wyzwaniem dla nas wszystkich - mówiła podczas otwarcia wydarzenia Aldona Kozak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju.
[FOTORELACJA]9132[/FOTORELACJA]
Uczestnicy zgromadzili się przed godzina 9:00 na Palcu Wolności w Biłgoraju, skąd ruszyli ulicami Biłgoraja na plac Zespołu Szkół Specjalnych. Tutaj organizatorzy przygotowali występy artystyczne pod hasłem "Niepełnosprawni i chcą i mogą...".
Na placu na uczestników czekały zabawy ruchowe i integracyjne, fotobudka, pokazy zajęć terapeutycznych z udziałem zwierząt, kącik plastyczny, warsztaty, przejażdżki motocyklem, stoiska kół gospodyń wiejskich oraz wystawy prac osób niepełnosprawnych.
- Miarą człowieczeństwa, miarą naszych czasów winno być to jak podchodzimy do osób najsłabszych, niesamodzielnych, dotkniętych niepełnosprawnością. Stąd nieustannie potrzeba działań, które takie osoby i ich rodziny wspierają - uważa starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Jak zaznacza starosta, samorząd powiatu biłgorajskiego prowadzi i współpracuje z instytucjami i placówkami, które świadczą kompleksowe usługi na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Są to domy pomocy społecznej, Zespół Szkół Socjalnych, czy finansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Bardzo nam zależy by wsparcie było kompleksowe i profesjonalne - dodaje Andrzej Szarlip.
Władze gminy Biłgoraj reprezentował wójt Wiesław Różyński, który podkreśla, że gmina na co dzień współpracuje z jednostkami świadczącymi usługi osobom niepełnosprawnym.
- Te instytucje wykonują zadnia na rzecz naszych mieszkańców i ich rodzin. W każdym takim wydarzeniu chcemy współuczestniczyć, chcemy się angażować. Chcemy nimi być, bo wykonują piękną pracę. Podkreślam to, że rodzice i pracownicy poszczególnych instytucji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych to bohaterowie naszych czasów - zaznacza wójt Różyński.
- My nie dzielimy i na dzielenie mieszkańców nie pozwalamy. Robimy wszystko, by w Biłgoraju dobrze żyło się każdemu, by zaradzać potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa. realizując poszczególne inwestycje pod uwagę brane są oczkowania osób niepełnosprawnych. W najbliższym czasie, na skwerze przy ulicy Kościuszki stanie integracyjny plac zabaw, który pozwoli rodzicom i dzieciom niepełnosprawnym aktywnie i miło spędzić czas - dodaje wiceburmistrz Jarosław Bondyra.
Okolicznościowe listy do uczestników wydarzenia wystosowały poseł Beata Strzałka i Beata Mazurek.
[ZT]32038[/ZT]
Elżbieta Kłosek, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju podkreśla, że szczególne znaczenie mają systemowe rozwiązania ale ważne jest także podejście każdego z nas.
- Tak naprawdę chodzi o proste gesty dnia codziennego, chodzi o uśmiech, zrozumienie, chęć pomocy, wsparcie naszych sąsiadów. To jest akceptacja, wsparcie emocjonalne, może pomoc w transporcie. Nie oceniajmy, nie szufladkujmy, podchodźmy z otwartym sercem - zachęca Elżbieta Kłosek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz