Mieszkańcy gminy Tarnogród, oddali 19 marca 2023 roku cześć i pamięć ofiarom niemieckiej pacyfikacji wsi Różaniec. Uroczystości religijno - patriotyczne odbyły się w 80. rocznicę zbrodniczych działalności hitlerowskich Niemiec.
Uczestnicy w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej przeszli sprzed remizy OSP w Różańcu Drugim do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego. W świątyni młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przybliżyły wydarzenia z 1943 roku. Tragiczną historię mieszkańców Różańca przypomniał również sołtys Różańca II, Czesław Larwa.
[FOTORELACJA]8949[/FOTORELACJA]
-Niemcy, w nocy z 17 na 18 marca 1943 roku otoczyli obszar od drogi Tarnogród - Sieniawa do granicy Ruda Różaniecka. By nikt nie wydostał się z pierścienia zamontowali karabiny maszynowe. 18 marca z samego rana podpalili pierwsze budynki. Podczas pacyfikacji wsi zginęło około 70 osób, a około 1 000 mieszkańców wywieziono najpierw do obozu przejściowego dla wysiedleńców w Zwierzyńcu, a następnie na przymusowe roboty do III Rzeszy. Spalono 187 gospodarstw rolnych, czyli około 550 budynków - przypomniał.
Mszę św. w intencji ofiar II wojny światowej i pomordowanych mieszkańców Różańca sprawował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. Hierarcha podkreślał, że stoję przed pomnikiem uzmysławiamy sobie ofiarę, jaką naszym przodkom przyszło zapłacić podczas II wojny światowej.
[ZT]33290[/ZT]
-Dziękuję wam, mieszkańcy Różańca za waszą troskę i pamięć o waszych przodkach, którzy oddali swoje życie za Polskę. Jestem z tego bardzo dumny i chylę za to przed wami czoła. Ale chyba najważniejsza jest duma tych osób, które oddały życie podczas II wojny światowej z tej miejscowości i patrzą teraz na nas z góry i są dumni z tego, jak wygląda Polska i jak wygląda Różaniec - wspaniała, nowoczesna, piękna miejscowość, silna mądrością i pracowitością swoich mieszkańców - mówił podczas uroczystości Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.
-My jako kombatanci chcemy kontynuować tę pamięć, przekazywać ją dalej, a dziś chcemy wołać: Nigdy więcej wojny! Aby nigdy już nie powtórzyły się takie tragiczne dzieje, jak m.in. Różańca czy wielu innych, pacyfikowanych miejscowości na Zamojszczyźnie - zaznaczał Prezes Stowarzyszenie Kombatantów w Tarnogrodzie, Stanisław Hejda.
[ZT]33281[/ZT]
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich zbrodni i wystąpieniami przybyłych gości. We współpracy z IPN została również przygotowana tablica „Pamięci mieszkańców Różańca zamordowanych i poległych w latach 1939 - 1945”, która po remoncie pomnika zostanie na nim umieszczona na stałe.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz