3 marca 2023 roku, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury rozpoczął się 48. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Formuła sejmików obejmuje pięć przeglądów międzywojewódzkich, podczas których wiejskie zespoły teatralne prezentują spektakle. Teatr ludowy to dzisiaj głównie dwa typy przedstawień: widowiska obrzędowe i spektakle dramatyczne.
Do niedzieli na scenie TOK w Tarnogrodzie zaprezentowanych zostanie 16 spektakli, prezentujących kulturę ludową i dawne zwyczaje Południowej i Południowo - Wschodniej Polski.
[FOTORELACJA]8914[/FOTORELACJA]
- W Tarnogrodzie wszystko się zaczyna i się kończy. Zaczynamy na przełomie zimy i wiosny Międzywojewódzkim Sejmikiem Wiejskich Zespołów Teatralnych i kończymy jesienią Ogólnopolskim Sejmikiem. Od dziś do niedzieli, widzowie będą mieli okazję zobaczyć przeniesione na scenę życie polskiej wsi sprzed lat. Goszcza aktorzy amatorzy, którzy pokazują nam jak to dawniej na wsi bywało. Jest gwara, oryginalne stroje i sprzęty życia codziennego - zauważa Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.
Jak wyjaśnia Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz komisarz sejmiku, gospodarzami sejmików międzywojewódzkich oprócz Tarnogrodu są także Bukowina Tatrzańska, Ożarów, Stoczek Łukowski i Kaczory.
[ZT]32940[/ZT]
- Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec i wiele innych oraz prac wiejskich: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itd. Publiczność często ma okazję spróbować regionalnych potraw i napitków, którymi, po „odegraniu przez nie roli” na scenie, jest częstowana przez aktorów - dodaje Renata Ćwik.
Tegoroczny 48. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych rozpoczęły spektakle zespołów z gminy Biłgoraj. Z widowiskiem pt. "Na przednówku" zaprezentował się Zespół "Zorza" z Dereźni", a obrazy "Jak córkę szewca swatali" przedstawił Zespół Czeremcha" z Gromady (w niedzielę 5 marca zaprezentuje się Zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego).
[ZT]32655[/ZT]
- W przypadku naszych zespołów nie sposób mówić o grze aktorskiej. One przedstawiają nam sceny z życia, których byli świadkami, które przekazały mi babcie i matki. To konkretne życiowe historie przenoszące widownię w czasie o 60 czy 80 lat wstecz. Zobaczyć więc można jak kiedy na wsi wykonywało się podstawowe czynności, czym żyto, co stanowiło sedno dnia codziennego - mówi Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.
Najlepsze spektakle z pięciu regionalnych przeglądów prezentują się na Ogólnopolskim Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się od 1984r. jesienią w Tarnogrodzie.
[CGK]287[/CGK]
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Szkoda, w odremontowanym budynku można by było coś ciekawego zrobić. Ofiarom bestialstwa należy się pamięć.
Q
21:54, 2025-05-12
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Właściciele niech najpierw zadbają o ten budynek.
Olek
21:35, 2025-05-12
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Deweloper już się interesuje.
Dragon
20:23, 2025-05-12
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Głos oddany na Trzaskowskiego to głos na Tuska.
19:36, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz