Czesława Borowik pochodzi z powiatu biłgorajskiego, to uznana i wielokrotnie nagradzana reportażystka. W jej kręgu interesowań dziennikarskich są m.in. sprawy społeczne. Już najbliższy czwartek, 9 lutego br., na antenie Polskiego Radia Lublin odbędzie się premiera jej reportażu pt. „Żywa biblioteka i nożyce”.
Tarnogród ma w herbie nożyce i to - jak powiada emerytowana nauczycielka Halina Sarzyńska - zobowiązuje. W miejskiej bibliotece przecinamy bariery wieku, narodowościowe, wyznaniowe, granice między miastem i wsią.
[FOTORELACJA]8851[/FOTORELACJA]
Marcin Magoch (pracownik jednej z firm) i Grzegorz Szymanik (urzędnik) spotykają się w bibliotece, by radzić w ramach Stowarzyszenia Terra Tarnogrodensis o tym jak można byłoby wzbogacić zbiory zabytków archeologicznych wyeksponowane w gablotach. Ambitna licealistka Oliwia Olejnicka poruszona dramatyczną historią swojego miasta, w tym Żydów - zapewnia, że będzie dbała, by pamięć o tym co tu się wydarzyło nie umarła. Chce w przyszłości wpływać na politykę państwa.
Czuwająca nad multistrefą Anna Buńko dba, by milusińscy czuli się dobrze. A niezastąpiona długoletnia dyrektor biblioteki Joanna Puchacz z radością czuwa nad tym co tu się dzieje. Na piętrze, we wnętrzu sali modlitewnej pochyla się nad gablotami z nożyczkami i z dumą podkreśla, że to chyba jedyne takie muzeum na świecie. Na poddaszu, gdzie podobno straszy skrupulatnie gromadzi przedmioty, które w tej okolicy traktuje się jak świadków historii. Jest tam m.in. Matka Boska Dzieci Zamojszczyzny, wywiezionych z Tarnogrodu przez niemieckich okupantów w czasie II wojny świat.
W przepięknej urody XVII wiecznej synagodze, gdzie to wszystko się dzieje tuż pod Aron ha-kodesz - szafą ołtarzową służącą do przechowywania Tory - na skrzypcach gra 12-letnia Iryna z Równego w Ukrainie.
I tylko Jan Gleń pracujący w pobliskiej kopalni gazu, pasjonat beletrystyki z wątkami historycznymi, przypominając z zapamiętanej lektury tułaczkę m.in. polskich dzieci, które wydostały się z sowieckiej Rosji do Persji z Armią Andersa - uświadamia nam, że historia jednak kołem się toczy i lubi się niestety powtarzać.
Emisja reportażu 9 lutego 2023 roku, o godzinie 21:06.
Foto: Czesława Borowik
[ZT]32561[/ZT]
[ZT]28384[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz