Zamknij

Biłgoraj. Koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Hryhoria Maiborody (FOTO)

19:50, 05.01.2023 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 10:17, 06.01.2023
Skomentuj

W czwartek, 5 stycznia br., w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Hryhoria Maiborody. W czasie koncertu zbierane były fundusze dla Ukrainy.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. Hryhoria Maiborody - powstała w 1918 r. w Kijowie za panowania ukraińskiego hetmana Pawła Skoropadskiego, a jej założycielem i pierwszym liderem był Vasyl Jemets – utalentowany bandurzysta z obwodu charkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

W 1935 roku, połączyła się ze słynną wówczas Połtawską Kapelą Bandurzystów i zmieniła nazwę na „Pierwszą Wzorową Kapelą Bandurzystów Komisariatu Ludowego Ukrainy”. Po zakończeniu II wojny światowej w kwietniu 1946 roku zespół bandurzystów wznowił działalność pod kierunkiem Oleksandra Minkiwskiego.W 1951 roku kapela otrzymała honorowy tytuł „Zasłużonej”, a w 1983 roku została laureatem Narodowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Shevchenki. W 1995 roku kapela została nazwana imieniem Hryhoria Maiborody, a w 1997 otrzymała status „Narodowej”.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. H.I. Maiborody jest wyjątkowym fenomenem dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego, godnie promuje narodową muzykę i kulturę chóralną na Ukrainie oraz poza jej granicami, ma unikalną cechę – wszyscy artyści śpiewają i jednocześnie grają na bandurach.Zdecydowana większość zespołu to absolwenci Pracowni Treningu Aktorskiego działającej przy zespole od 1962 roku oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej Sztuki Kobzarskiej w Stritivce.

Programy koncertowe wykonywane są przez orkiestrę, kwintet i dwie seksty bandury, a w różnych latach z kapelą współpracowali znani ukraińscy wokaliści. W ostatnich latach repertuar koncertowy zespołu znacznie się poszerzył o: kolędy i szczedriwki, pieśni powstańcze, rekruckie, czumackie pieśni w aranżacji ukraińskich kompozytorów.

Chór korzysta także z dzieł współczesnych estradowych kompozytorów: Igora Bilozira, Tarasa Petrynenki, Vasyla Lutego, Andrija Kuzmenki i innych.Zespołem kierowali Mykoła Hvozd, Viktor Skoromny, a od 2013 roku dyrektorem generalnym - kierownikiem artystycznym zespołu jest znany chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog i Ludowy Artysta Ukrainy Jurij Kurach.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gdzie ogłoszenie?Gdzie ogłoszenie?

4 0

Czy były ogłoszenia an ten temat, czy osoba od promocji jak zwykle zwaliła. 10:07, 06.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%