Zamknij

Senior pod rękę z prawem! We Frampolu rozmawiano o testamencie

08:07, 26.09.2022 Aktualizacja: 08:18, 26.09.2022
Skomentuj

Nie warto odkładać spisania testamentu na później. Niespodziewane zdarzenia np. utrata pamięci mogą uniemożliwić dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej.

Testament jest jedynym sposobem rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci w sposób inny niż przewiduje to ustawa. -Testament własnoręczny musi być w całości napisany ręcznie przez testatora i przez niego podpisany oraz opatrzony datą - podkreśla Zofia Dubiel prezes Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni” we Frampolu. I dodaje:- -W dodatku każdy z małżonków musi sporządzić oddzielny testament, o czym mało kto wie.

Do ważności testamentu nie jest wymagana obecność czy podpisy świadków. Aby nie było wątpliwości, że jest to rozrządzenie na wypadek śmierci, powinien być zatytułowany jako „testament”, a podpis czytelny tzn. z podaniem imienia i nazwiska. Warto zaznaczyć także stan świadomego i swobodnego działania.

Wadą takich testamentów jest to, że są one najczęściej kwestionowane przez pominiętych spadkobierców ustawowych, próbujących wykazać, że nie są autentyczne lub zostały sporządzone pod przymusem. Łatwiej o ich zagubienie lub zniszczenie. Często zdarza się także, że wskutek nieznajomości prawa przez testatora nie mogą one zostać wykonane zgodnie z jego wolą.

Jeżeli testator sporządził nowy testament i nie zaznaczył w nim, że poprzedni odwołuje, wówczas odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, które są niezgodne z treścią nowego testamentu.

23 września br. w Centrum Integracji Społecznej we Frampolu została zorganizowana inicjatywa pn. ”Bezpieczeństwo prawne seniorów”, podczas której uczestnicy zdobyli wiedze o prawie spadkowym i konsumenckim. Inicjatywa przyciągnęła starszych i młodszych, którzy interesują się prawem. Wywołała też ciekawą dyskusję. -Wiele osób jest przekonanych, że pominięcie w testamencie spadkobiercy ustawowego (na przykład dziecka) powoduje jego wydziedziczenie - mówiła Barbara Olszewska realizująca inicjatywę.

-Na spotkaniu dowiedzieliśmy, że jest zupełnie inaczej.Zachowek jest to prawo do pieniężnej rekompensaty od spadkobiercy testamentowego, przysługujące określonym osobom bliskim spadkodawcy, których pominął on w testamencie i nie wyposażył w inny sposób - dodaje Franciszka Kapica.

Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się również jak dbać o swoje prawa konsumenckie. -Prawie każdy z nas miał w swoim życiu sytuację, kiedy kupił produkt, a ten okazywał się niesprawny. W takiej sytuacji warto wiedzieć jakie przysługują nam jako konsumentom uprawnienia - podkreśla Marianna Socha współodpowiedzialna za inicjatywę.

-To było ciekawe spotkanie. Dowiedzieliśmy się czym jest rękojmia i gwarancja oraz od kogo powinniśmy żądać naprawy. Spotkanie uświetnił występ chóru Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni” prezentując piosenki ludowe, biesiadne i patriotyczne - dodaje Jadwiga Bryła.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%