VI Festiwal Piosenki Patriotycznej odbył się dziś w Turobinie. Na scenie zaprezentowało się około 25 podmiotów muzycznych. A ich występy oceniało jury.
Festiwal Piosenki Patriotycznej jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym w Turobinie. Cieszy się popularnością zarówno wśród widzów jak i uczestników.
-Wrzesień jest szczególnym miesiącem. To czas rocznic związanych z II wojną światową, a co za tym idzie martyrologią ale i bohaterstwem naszego narodu. Przez festiwal chcemy propagować patriotyzm - mówi Elżbieta Trumińska, kierownik Gminnej Biblioteki w Turobinie i współorganizator wydarzenia.
Festiwal kierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców od dzieci przez młodzież i dorosłych po seniorów. -W dzisiejszych czasach patriotyzm to nie jest walka z karabinem w ręku ale stanie na straży tradycji i pamięci oraz wdzięczność. To przywiązanie do ideałów, którym wierni byli nasi przodkowie - dodaje Elżbieta Trumińska.
Zgodnie z tradycją Festiwal rozpoczął występ Kapeli Turobińskiej, która większość swego repertuaru opiera na pienianiach żołnierskich, wojskowych i patriotycznych.
-Kapelę tworzą ludzie, którzy chcą żyć wartościami patriotycznymi. Oni swymi talentami dają wyraz umiłowania Ojczyzny, pokazują piękno pieśni które towarzyszyły historii Polski w różnych jej dziejach. Oni tym żyją i patriotyzmu wyrażanego własną postawą i pieśnią się nie wstydzą - podkreśla Małgorzata Sikora, manager Kapeli Turobińśkiej.
Wójt gminy Turobin Andrzej Kozina zaznacza, że gmina stara się organizować wydarzenia patriotyczne, które przypominają ważne daty z historii Polski ale także i te związane z historią Małej Ojczyzny. -Do współorganizacji tych wydarzeń zapraszamy szkoły, parafię św. Dominika. Chcemy by patriotyzm wyrażany był w różnej formie i pokazywał nasze przywiązanie do tradycji i historii - wyjaśnia włodarz gminy Turobin.
W festiwalu uczestniczyli także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. doradca prezydenta RP, doradca ministra edukacji i nauki, asystentka europoseł Beaty Mazurek, przedstawiciele wymiary sprawiedliwości czy władz powiatu biłgorajskiego.
Laureatami Festiwalu zostali:
W kategorii soliści:
I miejsce - Wiktoria Kolano;
II miejsce - Maja Wójcik;
II miejsce - Kornelia Szymańska.
W kategorii zespoły:
I miejsce - Kapela "Uroczysko";
II miejsce - Zespół Di Cantare;
III miejsce - Chór Seniorów "Kwiaty Jesieni".
Wyróżnienia soliści: Amelia Biziorek, Karolina Woźnica i Maja Bochniak, Maja Dziewuch oraz Czesław Gałka.
Nagrody specjalne:
Wójta gminy Turobin - Malwina Mróz.
Proboszcza parafii w Turobinie - Zespół Szkół w Piotrkowie.
Słuchacz12:49, 20.09.2022
Wspaniała inicjatywa! Wspaniała impreza integrująca pokolenia! Brawo dla organizatorów!
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Ja się pytam gdzie jest kościół biłgorajski? Gdzie jest ks. Kołtun i Flis? Gdzie są pozostali pasterze? Czy nie widzicie tych wilków pod owczymi skórami?
Biskup
23:47, 2025-07-02
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Chłopcy pochodzą z Bliskiego Wschodu i uciekali przed wojną. Są w takiej samej sytuacji jak nasi dziadkowie w czasie II wojny światowej, którzy wracali z Syberii i szukali pomocy na Bliskim Wschodzie. Być może dostali wówczas pomoc i schronienie od ich pradziadków. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Jan
23:44, 2025-07-02
Głośno o Biłgoraju. Zainteresował się nim działacz Konf
Chłopcy pochodzą z państw Bliskiego Wschodu. Tak, tego rejonu gdzie Polacy w czasie drugiej wojny światowej dostawali pomoc i schronienie. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Patriota
23:36, 2025-07-02
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Biłgoraj
Jak kandydat Świerczyńskiego nie wygra, to nie będzie miał większości w radzie. 2 razy brak absolutorium i do widzenia.
Wyborca
23:27, 2025-07-02