Tak wyglądało tegoroczne narodowe Czytanie w Turobinie. W akcję włączyły się władze samorządowe, przedstawiciele społeczności lokalnej oraz dzieci i młodzież.
Narodowe Czytanie, to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W 2022 roku odbyło się wspólne czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819 - 1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.
Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, następnie Quo vadis Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a rok temu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Dobrze że starostwo ma takiego człowieka, chciałbym zobaczyć jego oświadczenie majątkowe. Czuje że kościół mu nie pomorze.
kil
21:01, 2025-05-11
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Przypominam sobie jak starosta dążył żeby zatrudnić tego Pana. Zdublowali stanowisko a tu widać jak jest jest niezastąpiony.
nic
20:53, 2025-05-11
Pierwsza w tym roku "Garażówka" w Biłgoraju
Tak, przedmioty wystawiane są ze strychu, piwnic, niepotrzebne i stare. Ale ceny tych przedmiotów to już co innego. Drogo a nawet bardzo droga. Niekiedy ceny były wyższe jak za taki sam, nowy towar kupiony w sklepie. Chyba ideą garażówki miało być "tanio".
abc
17:19, 2025-05-11
Ekspertka z TV poprowadziła warsztat w Biłgoraju
Rozwód niestety czasem jest koniecznością, żeby się uwolnić od domowego oprawcy.
opinia
07:05, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz