Zamknij
REKLAMA

Biłgorajanin z wystawą na amerykańskim lotniskowcu. Oto co zaprezentował...

08:13, 03.08.2022 | bilgoraj.com.pl
Skomentuj
REKLAMA

Janusz Jarosławski na płycie lotniskowca z okresu II wojny światowej USS Intrepid, zacumowanego przy nabrzeżu w Nowym Jorku, zaprezentował Trylogię "Oręż Niepodległej". To z płyty tego okrętu startowały samoloty które przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”.

Lotniskowiec po wejściu do służby w 1943 roku udał się na Pacyfik, gdzie wziął aktywny udział w walkach z Japończykami. W styczniu 1944 roku wspierał desant na Wyspy Marshalla. Jego samoloty pokładowe przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”.

Po wycofaniu ze służby przekształcony w 1982 roku w okręt - muzeum zacumowany przy nabrzeżu w Nowym Jorku.

Na wystawie zostały zaprezentowane wielkoformatowe fotografie szabli ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Uwieczniony został oręż należał do wybitnych postaci okresu II Rzeczpospolitej takich jak m. in. Józef Piłsudski, Edward Rydz - Śmigły, Stanisław Sosabowski, Mikołaj Bołtuć czy Lucjan Żeligowski.

Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” to zbiór fotografii pokazujących serce polskiego oręża.

Celem wystawy jest promocja polskiej kultury na świecie, budowanie więzi z Polonią poprzez popularyzację wiedzy o polskiej szabli i orężu Wojska Polskiego oraz stojących za nimi wartościami, jak honor, męstwo, odwaga, patriotyzm.

Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Jej autorem jest biłgorajanin, Janusz Jarosławski – publicysta, pisarz, działacz społeczny i ekspert historyczny.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%