Janusz Jarosławski na płycie lotniskowca z okresu II wojny światowej USS Intrepid, zacumowanego przy nabrzeżu w Nowym Jorku, zaprezentował Trylogię "Oręż Niepodległej". To z płyty tego okrętu startowały samoloty które przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”.
Lotniskowiec po wejściu do służby w 1943 roku udał się na Pacyfik, gdzie wziął aktywny udział w walkach z Japończykami. W styczniu 1944 roku wspierał desant na Wyspy Marshalla. Jego samoloty pokładowe przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”.
Po wycofaniu ze służby przekształcony w 1982 roku w okręt - muzeum zacumowany przy nabrzeżu w Nowym Jorku.
Na wystawie zostały zaprezentowane wielkoformatowe fotografie szabli ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Uwieczniony został oręż należał do wybitnych postaci okresu II Rzeczpospolitej takich jak m. in. Józef Piłsudski, Edward Rydz - Śmigły, Stanisław Sosabowski, Mikołaj Bołtuć czy Lucjan Żeligowski.
Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” to zbiór fotografii pokazujących serce polskiego oręża.
Celem wystawy jest promocja polskiej kultury na świecie, budowanie więzi z Polonią poprzez popularyzację wiedzy o polskiej szabli i orężu Wojska Polskiego oraz stojących za nimi wartościami, jak honor, męstwo, odwaga, patriotyzm.
Wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Jej autorem jest biłgorajanin, Janusz Jarosławski – publicysta, pisarz, działacz społeczny i ekspert historyczny.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Ja się pytam gdzie jest kościół biłgorajski? Gdzie jest ks. Kołtun i Flis? Gdzie są pozostali pasterze? Czy nie widzicie tych wilków pod owczymi skórami?
Biskup
23:47, 2025-07-02
Nielegalnie przekroczyli granicę. Straż Graniczna...
Chłopcy pochodzą z Bliskiego Wschodu i uciekali przed wojną. Są w takiej samej sytuacji jak nasi dziadkowie w czasie II wojny światowej, którzy wracali z Syberii i szukali pomocy na Bliskim Wschodzie. Być może dostali wówczas pomoc i schronienie od ich pradziadków. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Jan
23:44, 2025-07-02
Głośno o Biłgoraju. Zainteresował się nim działacz Konf
Chłopcy pochodzą z państw Bliskiego Wschodu. Tak, tego rejonu gdzie Polacy w czasie drugiej wojny światowej dostawali pomoc i schronienie. Nie wstyd wam katonacjonaliści?
Patriota
23:36, 2025-07-02
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Biłgoraj
Jak kandydat Świerczyńskiego nie wygra, to nie będzie miał większości w radzie. 2 razy brak absolutorium i do widzenia.
Wyborca
23:27, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz