Uroczystości religijno - patriotyczne ku czci ofiar niemieckich pacyfikacji, odbyły się dziś w Majdanie Starym, w gminie Księżpol. Pacyfikacja wsi Majdan Stary była masowym mordem na ludności cywilnej, połączony z niszczeniem mienia, dokonany przez Niemców 3 lipca 1943 roku.
Była ona elementem szerszej akcji pacyfikacyjno - wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego. Oddziały SS wsparte przez ukraińskich kolaborantów spaliły wieś i zamordowały 75 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Przyczyną pacyfikacji miała być współpraca mieszkańców Majdanu Starego z polską partyzantką. Zbrodnia została odnotowana w raportach Polskiego Państwa Podziemnego. Podano w nich, że Niemcy spalili żywcem 40 mieszkańców, a samą wieś zniszczyli w 75%. W zbrodniczych działaniach udział brała złożona z ukraińskich ochotników 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS, nazywana SS-Galizien.
W 79. rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Majdanie Starym odbyły się dziś uroczystości poświęconej wymordowanej ludności cywilnej. Uczestnicy zebrali się w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, by polecać dusze ofiar niemieckich zbrodni Bożemu Miłosierdziu. Wszystkich zebranych powitał wójt gminy Księżpol, Jarosław Piskorski.
-Zarówno Majdan Nowy jak i Majdan Stary na przełomie czerwca i lipca 1943 roku, został spacyfikowany przez Niemców, którzy okupowali naszą Ojczyznę. Nasza obecność na uroczystościach to wyraz pamięci o naszych przodkach. To hołd za ich ofiarę i poświęcenie, oni niczemu nie byli winni, pragnęli wolnej Ojczyzny i pokoju - mówi wójt Piskorski.
W samym Majdanie Starym, zamordowanych zostało 65 osób. -Zbrodnia ta dotknęła mojej rodziny. Moja stryjna z siedmiorgiem małych dzieci została zamordowana. Tę zbrodnię z odległości jakiś 200 m obserwował jej mąż. Te tragedie na wiele lat zostały w pamięci tych, którzy dzięki łasce Bożej przeżyli i nie sposób o tym zapomnieć. Ich ofiara przypomina nam o tym co w życiu jest najważniejsze. Ta pamięć musi żyć, by takie tragedie się nigdy nie powtórzyły. Mimo terrorowi jaki wprowadzili Niemcy, mimo, tego że ją zniszczyli w 75%, przetrwaliśmy, odbudowane zostały domu, wróciło życie. Polska jest wolna i ta wolną Polskę musimy - z wdzięcznością minionym pokoleniom - budować - mówi mieszkaniec Majdanu Starego, Stanisław Skwarek.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy pomnikach upamiętniających wydarzenia II wojny światowej na terenie gminy Księżpol.
Organizatorami wydarzenia byli wójt gminy Księżpol, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu, parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym i Koło Gminne Związku Kombatantów, Osób Represjonowanych i Byłych Więźniów Politycznych w Księżpolu.
Goraj. VI Parafialny Rajd Rowerowy: Z wiarą w sercu...
Od kościoła do bononii jest ,1.5 km ale to rajd o czym to mowa , cudaki
Uuu
23:07, 2025-07-09
Wicestarosta biłgorajski ma pytania do szefa MSWiA
Niech się sądu zapyta, dlaczego zdecydował o miejscu dla tych dzieci w Wiosce Dziecięcej, a nie robienie zadymy bez sensu. Sąd ma obowiązek uzasadnić.
do sądu
22:50, 2025-07-09
Wicestarosta biłgorajski ma pytania do szefa MSWiA
Weź busa door to door . Zgarnąć migrantów i zawieźć do obecnych neo posłów.gosia i wiesio.
Psl
20:33, 2025-07-09
Wicestarosta biłgorajski ma pytania do szefa MSWiA
Dajcie ich do Tarnogrodu.Tam rządzi PO
19:35, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz