Zamknij

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej i święcenie pokarmów (FOTO)

13:56, 23.04.2022
Skomentuj
Wierni obrządków kościołów wschodnich, w tym prawosławni, obchodzą dziś Wielką Sobotę. W godzinach przedpołudniowych w biłgorajskiej cerkwi odprawiana została z udziałem wiernych liturgia oraz dokonano poświęcenia pokarmów. W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień po wiernych obrządku rzymsko - katolickiego.

Przez całą Wielką Sobotę wierni mogą odwiedzać groby pańskie i płaszczanicę, czyli wynoszony w Wielki Piątek na środek świątyni całun z ikoną Chrystusa w grobie. -Nabożeństwo Wielkiej Soboty, rozpoczynamy już w Piątek wieczorem podczas jutrzni Wielkiej Soboty. Wówczas sprawowany jest tzw. obrzęd Chrystusa złożonego do grobu i czytane są tzw. trzy stacje., a chór śpiewa fragmenty psalmów. Podczas tego nabożeństwa oddajemy cześć dla Chrystusa, który leży w grobie. Pod koniec tego nabożeństwa ma miejsce procesja z płaszczanicą, jako symbol drogi jaką pokonał Józef z Arymatei odprowadzając i składając ciało Chrystusa w grobie. I podczas Wielkiej Soboty sparowana jest szczególna liturgia, podczas której czytane są fragmenty Starego Testamentu mówiące o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Chrystusa. Podczas tego nabożeństwa szaty zmieniane są na jasne - paschalne - wyjaśnia ks. Karol Wilkiel z prawosławnej parafii w Biłgoraju.

Tradycyjnie, także jest obrzęd święcenie pokarmów. Wierni przynoszą je w koszyczkach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku katolików. -Dzisiaj obchodzimy Świętą i Wielką Sobotę, wspominamy jak Jezus Chrystus, będący jeszcze w grobie zstępuje do otchłani i podnosi z tej piekielnej otchłani wszystkich sprawiedliwych. Dzisiaj w nocy już będziemy świętować Zmartwychwstanie Chrystusa, wszyscy pójdziemy do cerkwi. W naszej tradycji najczęściej święconki święcimy po głównym, nocnym nabożeństwie wielkanocnym lub pierwszego dnia świąt. Do koszyków wkładamy paschy, jajka, pisanki, mięso. Te święto jest bardzo lubiane przez dzieci - podkreśla Anna Musuriec, która przed wojną do Polski uciekła z Ukrainy.

-W tym roku, tak się złożyło, że w naszym kraju jest wojna i my już 2 miesiące temu przyjechaliśmy do Polski, do Biłgoraja, mieszkamy tutaj z mężem i z dziećmi i tutaj też obchodzić będziemy Wielkanoc. Mimo wszystko nastrój jest tak samo świąteczny jak był u nas na Ukrainie. Nam bardzo podoba się w Biłgoraju, ludzie są bardzo dobrzy i pomocni, dzieci od razu po przyjeździe podjęły naukę w szkole, można znaleźć pracę, cieszymy się również, że jest tutaj prawosławna cerkiew, do której możemy chodzić, modlić się i uczestniczyć w życiu parafii - dodaje Anna Musuriec.

Andrzej Klimuk zaznacza, że w koszyczku prawosławnym są te same produkty, co w koszyczku święconym przez katolików. -Są jajka, symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, chleb, wędliny, mięso, chrzan, sól oraz świąteczne wypieki. Produkty te spożyjemy rano w Niedzielę Zmartwychwstania, gdy wrócimy z cerkwi z nabożeństwa. Śniadanie spożywane jest wspólnie w rodzinie i jest elementem świętowania - dodaje.

Zobacz także: Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej (FOTO)

Zobacz także: Wielki Czwartek we wspólnocie prawosławnej (FOTO)

Zobacz także: Niedziela Palmowa w Kościele prawosławnym (FOTO)


/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

rażynarażyna

0 0

Spokoju, wytrwałości i wiary w lepsze jutro źyczę!

19:14, 23.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olek hrobryolek hrobry

0 0

Z

21:43, 23.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

gdzie poganie ze wschodu

00:28, 24.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%