Zamknij

Portret w miniaturze, na wystawie w MZB

13:23, 09.03.2021
Skomentuj
Jean Pierre Norblin de La Gourdaine "Portret w miniaturze” - to tytuł wystawy, która oglądać można w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Wystawa czasowa wypożyczona została ze zbiorów Muzeum w Krasnymstawie i prezentuje 24 miniaturowe portrety i sylwetki wykonane przez uznanego malarza francuskiego pochodzenia, który związał swe życie z Polską.

-Wśród malutkich dzieł prezentowanych na wystawie są grafik wykonane techniką akwaforty i rysunek tuszem lawowany. Miniaturowe działa mają wymiary 20 x 20 mm, a najmniejsza z grafik mierzy 15x15 mm. Powstały one na przełomie XVIII i XIX wieku i prezentują współczesnych artyście mieszkańców Polski. Oryginalne ilustracje, dla wygody zwiedzających, zeskanowaliśmy i powielibyśmy prezentujemy razem z miniaturami. Oglądając wystawę widać ogromny kunszt i artyzm Norblina oraz portret polskiego społeczeństwa sprzed 200 lat - mówi kustosz wystawy, Dorota Skakuj.

Jean Pierre Norblin urodził się w 1745 roku we francuskiej miejscowości Misy-Faut-Yonne. Jego nauczycielem malarstwa był Francesco Casanova. Edukację artystyczną kontynuował w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu, a później w École Royale. W 1771 roku odbył podróż do Anglii gdzie poznał Adama i Izabelę Czartoryskich. W służbie książąt pozostał także kiedy
wrócili do Polski. Podczas swojego 30-letniego pobytu w naszej Ojczyźnie zamieszkiwał zarówno w Warszawie czy w Puławach zajmując się nauczaniem sztuki książęcych dzieci i pozostając nadwornym malarzem rodziny. W 1776 roku ożenił się z Polką Marią Tokarską. W latach 1774 - 1804 w sztuce Norblina oprócz tematów typowo rokokowych pojawiły się tzw. typy polskie, wizerunki szlachty, obrady sejmików, postaci w strojach ludowych, sceny z życia miasta przedstawiające przekupniów czy żebraków. Wykonywał sceny przedstawiające wydarzenia Insurekcji Kościuszkowskiej, uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku, a także tematy historyczne. W 1804 roku powrócił do Paryża gdzie zmarł w roku 1830 nie doczekawszy się takiego uznania jak w Polsce.

Wystawa będzie czynna do końca kwietnia br.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%