-Chcemy pokazać bogactwo etnograficzne Ziemi Biłgorajskiej, a mamy się czym szczycić i czym chwalić. To strój biłgorajski, to tradycje związane z sitarstwem, bo bogate obrzędy wsi i małych miejscowości. To wszystko jeszcze kilkadziesiąt lat temu było dniem codziennym i normalnymi czynnościami. dziś w ten sposób je przypominamy i ocalamy od zapomnienia - wyjaśnia Tomasz brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Na dziedzińcu Zagrody Sitarskiej wystąpiło pięć zespołów, które zaprezentowały dawne tradycje i obyczaje oraz pieśni regionu biłgorajskiego. -Miejsce naszego przeglądu wybrane zostało nie przypadkowo i oddaje ducha minionych czasów - zaznacza historyk, dr Dorota Skakuj. Obiekt ma ponad 200 lat, powstał w 1910 roku i budynki stoją w miejscu, gdzie postawiono je z konkretnych przeznaczeniem. -To jest jedne z elementów, który Biłgoraj wyróżnia i stanowi o jego tożsamości. Biłgoraj słynął z produkcji sit, własnego stroju, kultury i zwyczaju oraz haftu. To wszystko należy promować i tym się chwalić. Nie powinno to ulec zapomnieniu - dodaje.
O promocji lokalnej kultury mówi także dyrektor MZB w Biłgoraju, Marek Majewski. Jak podkreśla w przeglądzie udział biorą zespoły, któe od lat słyną z doskonałego i wiernego przedstawiania obrzędów dotyczących wesela, chrzcin, żniw czy codziennych czynności. -To wszystko przeplata się z rozmowami, pięknymi pieśniami okraszone jest oryginalnymi strojami ludowymi. Każdy więc może niejako w otoczeniu Zagrody Sitarskiej i patrząc na występujące zespoły przenieść się w czasie i zobaczyć jak to kiedyś się żyło - podkreśla dyrektor Majewski.
Starosta Biłgorajski, podkreślał, że przegląd to lekcja historii i lokalnej kultury, wydobycie i przypomnienie, zwłaszcza młodemu pokoleniu tego co najcenniejsze, co wypracowane zostało przez pokolenia. -Starsi mieszkańcy naszego powiatu może znają pewne obrzędy czy czynności z domów rodzinnych czy opowieści rodziców i dziadków. Młode pokolenia wielu rzeczy nie doświadczyło i o wielu rzeczach związanych z naszą lokalna tradycją nie zna. Zarówno im jak i turystom odpoczywającym w naszym regionie chcemy to przybliżyć - dodaje Andrzej Szarlip.
Wystąpiły zespoły Zespół Śpiewaczy ze Starego Bidaczowa, Zespół Śpiewaczy "Czeremcha" z Gromady, Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy "Zorza" z Dereźni, Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy "Jarzębina" z "Bukowej" oraz Grupa Folklorystyczna Pokolenia - Krajka z Biłgoraja.
/bilgoraj.com.pl/
0 0
Brawo artyści z gminy Biłgoraj, na terenie której jest ich najwięcej. Gratulacje także dla GOK Biłgoraj.
0 0
Gratulacje również dla zespołu POKOLENIA.
0 0
WIELKIE Brawa dla zespołu z BUKOWEJ.)))
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz