Zamknij

Ambitny senior pod rękę z tradycją - szklakiem walk partyzanckich

13:03, 26.08.2020
Skomentuj
Pomysł na naszą inicjatywę powstał w trakcie przygotowań i opracowywania koncepcji jeszcze w trackie warsztatów w czasie których zastanawialiśmy się jak nasz grupa inicjatywna miałaby odpowiedzieć na potrzeby osób starszych z naszego miasta, tak aby ich zaktywizować, zachęcić do wyjścia ze swoich domów do swoich społeczności.

Takie wyjście jest często utrudnione dla seniorów, którzy borykają się z różnymi trudnościami. Pomysł zrealizowania inicjatywy w formie wyjazdu edukacyjno - poznawczego akurat po Roztoczu pojawił się dlatego, że wielu seniorów nie zna dokładnie historii ale też urokliwych miejsc w swoim Regionie. Do pracy przystąpiła czteroosobowa grupa inicjatywna w skład której weszło cztery osoby, które zrealizowała inicjatywę "Ambitny Senior z tradycją pod rękę". Działania przygotowawcze podjęliśmy odpowiednio wcześniej, w tym ułożenie programu i trasy wyjazdu po konsultacjach z seniorami, dopięcie kwestii logistycznych, zrekrutowanie seniorów.

Ostatecznie inicjatywa odbyła się w drugiej połowie sierpnia br. a poza czteroosobową Grupą Inicjatywną udział w realizacji tego przedsięwzięcia wzięło udział 19 osób starszych. Zgodnie z programem odwiedziliśmy Osuchy na Roztoczu - miejsce Największej Pobitewnej Nekropolii Partyzanckiej. To na tym miejscu zostały złożone doczesne szczątki partyzantów, którzy zginęli podczas tej największej bitwy partyzanckiej w Polsce. To w tym roku w czerwcu obchodzona była 76. rocznica tej największej bitwy partyzanckiej. Cmentarz ten jest największym cmenatzrem partyzanckim w Polsce. Uczestnicy w ramach wspomnień nie żyjącej już sanitariuszki oddziału partyzanckiego o pseudonimie  "Sarna".

Drugą odiwedzoną miejscowością był Józefów. To miasteczko uważane za główną bazę konspiracyjnego podziemia w czasie hitlerowskiej okupacji na tym terenie i miejscowość o dużych tradycjach walk partyzanckich. Tu uczestnicy mogli odpocząć i zrelaksować się przy strumieniach chłodnej wody tryskającej z pięknej fontanny.

Projekt „No i cóż, że wiek!” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020.

Organizatorzy:
Fundacja Bliżej Pasji
ul. Narutowicza 79/31, 23-400
Biłgoraj
tel. 669 045 303
e-mail: [email protected]
www.blizejpasji.org

Gminny Ośrodek Kultury w
Biłgoraju
ul. Kościuszki 88, 23-400 Biłgoraj
tel. 84 688 28 53
e-mail: [email protected]

Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni, a my poprzez realizację takich inicjatyw widzimy jak ważne są takie działania, ponieważ działalność społeczna daje wiele satysfakcji, szczególnie jeśli widzimy efekty czyli to jak innych zachęcamy do aktywności, zwiększenia świadomości lokalnej, którą seniorzy dzielą się w środowiskach lokalnych.

Artykuł powstał w ramach projektu „No i cóż, że wiek!”. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

OX OX

0 0

te dwa sąsiady to takie babiarze że hohohho;)

14:12, 26.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tefantefan

0 0

Odwiedzanie miejsc mających związek z poczynaniami Naszych przodków, to oddawanie Im czci i utrwalanie tego o czym należy pamiętać.To pokolenie dzisiejsi Seniorzy nie przechodzą obok takich wydarzeń obojętnie. Zawsze znajdą chwilę czasu by we wspomnieniach powracać do tego co już stało się historią i powolutku zaciera się we wspomnieniach.

10:48, 28.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

Pamiątkowe zdjęcie z nagrobkami? Litości...

18:11, 30.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%