Zamknij

Mieszkańcy Łukowej podziękowali za plony (FOTO)

12:08, 25.08.2020
Skomentuj
Tegoroczne dożynki w gminie Łukowa odbyły się w cieniu epidemii koroanwirusa i kapryśnej aury, jaka towarzyszyła pracy rolników. 23 sierpnia, Bogu za łaski, a ludziom za trud dziękowano podczas Mszy świętej. Zwieńczeniem był programy artystyczne w wykonaniu orkiestry dętej, zespołów Lucus i Harmonia, Zespołui z Łukowej II oraz Chóru Opoka.

Z racji stanu epidemii święto plonów w gminie Łukowa, podobnie jak i w innych gminach miało bardzo ograniczony charakter. Właściwie ograniczyło się do Mszy świętej dziękczynnej, przekazania chleba i podziękowań. W łukowej, po zakończonym nabożeństwie odbył się jeszcze krótki program artystyczny, w który wystąpiły miejscowe zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i łukowskiej parafii. -Nie mogliśmy zrezygnować z organizacji dożynek - przekonuje współorganizator święta plonów i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów. -To stanowi o naszej tożsamości narodowej i kulturalnej. To wieńce dożynkowe, to dzielenie się chlebem, to wreszcie podziękowanie za trud rolnika i Bożą Opatrzność. Podtrzymywanie i kultywowanie tego wszystkiego to nasz obowiązek. To najważniejsze wydarzenie dla każdej społeczności wiejskiej w ciągu roku i pokazuje związek człowieka z ziemią i Bożą Łaską, którymi są płody rolne - dodaje.

-Ten rok był dla rolników w naszej gminie szczególnie ciężki - zaznacza wójt gminy Łukowa, Stanisław Kozyra. Podaje na to także konkretne przykłady: -W okresie wiosennym wchodziliśmy w suszę, a później trzecia dekada maja to przymrozki, które dotknęły uprawy tytoniu. W lipcu ulewy, które doprowadziły do lokalnych podtopień. W międzyczasie epidemia koronawirusa i związane z nią niepewności i obostrzenia. Wg. szacunków rolników potwierdzonych przez komisję wojewody, straty stwierdzono w 132 gospodarstwach i to straty powyżej 30%. Starty te dosięgły 640 hektarów, to kwota ponad 6 mln zł. Daje to do myślenie, że praca rolnika jest niezwykle trudna, to "fabryka pod gołym niebem" uzależniona od warunków atmosferycznych. Ale liczymy, ze kolejny rok będzie lepszy, stąd tez nasza gorliwa o to modlitwa podczas Mszy dożynkowej.

O tym, że mimo trudów i przeciwności jest za co dziękować mówił podczas uroczystości, ks. Waldemar Kostrubiec. -Gdy przychodziły kolejne pogodowe zawieruchy, byliśmy wszyscy pełni obaw, nie ogarnialiśmy siły przyrody i pytaliśmy czemu Bóg do tego dopuszcza. A to po to, by pokazać, że nie wszystko od nas zależy, że niemy jesteśmy panami ziemi i jej sił, że jest nad nami Boża Opatrzność. Dziś widzimy, że Urosło i dało się zebrać. Są straty, mogło być lepiej, ale głodu i niedostatku nie będzie. Dziękujmy więc i umiejmy być wdzięczni - apelował kapłan.

Czytaj także: Dożynki gminno - parafialne w Obszy

Na uroczystości dożynkowe złożyło się także przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

al Anonimal Anonim

0 0

A Pani Dyrektor jak zwykle na piedestale :D

12:35, 25.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

Panie z II części wokalu to nie mają i w Miejscu Świętym ludzi obrażają. Wstyd!!!!

01:01, 27.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

laczego ?laczego ?

0 0

Jak zwykle obok siebie i bez maseczek.

08:45, 27.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%