Ksiądz Zbigniew w swoim kazaniu przywołał wydarzenia, które po III rozbiorze Polski pomogły wywalczyć Polakom Nepodległość, między innymi powstanie kościuszkowskie, powstanie listopadowe czy powstanie styczniowe. Wspomniał również o ważnych Polakach, którzy walczyli o Polskę nie tylko w czasach zaborów lecz również po ich zakończeniu, a byli to między innymi Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski czy Karol Wojtyła. Ksiądz Zbigniew przypomniał nam również znany wiersz autorstwa Władysława Bełza pod tytułem "Katechizm polskiego dziecka": "(...) -Coś jej winien? - Oddać życie." zmuszając w ten sposób do refleksji nad własny postępowaniem i rolą Ojczyzny w naszym zabieganym życiu.
Po Mszy świętej udaliśmy się pod Pomnik poległych Legionistów, aby złożyć wieńce symbolizujące naszą wdzięczność za wolną Polskę. Wieńce złożyli przedstawiciele Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, Zarząd Gminnego Oddziału Związku OSP RP, władz samorządowych, uczniowie i nauczyciele szkół działających na terenie Gminy Biszcza, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Banku Spółdzielczego, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, a także organizacji pozarządowych. Przemówienie wygłosił pan Wójt Gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, który zwrócił uwagę na burzliwą walkę Polaków o niepodległość. Skierował również słowa podziękowania w stronę obecnych kombatantów dzięki którym żyjemy teraz w wolnym kraju.
Następnie odbyła się defilada Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Ślaskich, Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1939" Jastkowice wraz z obecnymi pocztami sztandarowymi. Po defiladzie udaliśmy się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Ślaskich oraz wystąpiły grupy wokalne i taneczne działające przy GOKSiR pod kierunkiem pani Elizy Widz - Jagusztyn, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Gminna Orkiestra Dęta "Złota Nuta", zespoły śpiewacze z Biszczy I, Biszczy II, Gozdu Lipińskiego i Bukowiny. Natomiast przed budynkiem GOKSiR można było zobaczyć wystawę militariów - eksponaty pochodziły ze zbiorów Muzeum Gminnego w Biszczy, zajrzeć do "Ułańskiej kuchni polowej" i skosztować grochówki lub upiec sobie kiełbaskę na ognisku. A przy ogniskach niepodległościowych wspólnie z członkami szwadronu kawalerii pośpiewać pieśni patriotyczne. Organizatorzy składają serdecznie podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości w Biszczy.
/Agnieszka Buła/
Zobacz także:
Jesienna Biesiada Kulturalna (FOTO)
100-lecie niepodległości Polski. Uroczystości w Gminie Biłgoraj (FOTO)
Wolność nasza. Niezwykłe widowisko zakończyło biłgorajskie obchody 100-lecia niepodległości (FOTO)
Biłgoraj. Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości (FOTO, AUDIO, VIDEO)
/bilgoraj.com.pl/
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Mam nadzieję że na odsłonięcie zaproszą wladze miasta partnerskiego z ukrainy albo ich ambasadora
super
10:51, 2025-07-05
Placówka w Biłgoraju pod szczególną ochroną? Chce tego
A to się pani poślinka z Kutna wygłupiła. Jestem pewien, że nawet nie wie gdzie leży Biłgoraj. Nie wie też, że Wioska Dziecięca znajduje się o rzut beretem od policji. Jak taka obrończyni migrantów, to niech sama ich przygarnie... 🙁
Silk
10:19, 2025-07-05
Placówka w Biłgoraju pod szczególną ochroną? Chce tego
HOŁOWNIA ZDRADZIŁ KOALICJĘ.
zdrada
10:04, 2025-07-05
Placówka w Biłgoraju pod szczególną ochroną? Chce tego
Pani Poseł daj Pani dobry przykład i adoptuj te dzieci
Jan
09:17, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz