Zamknij

Ruszyli rowerami na Wzgórze Polak (FOTO)

09:38, 04.09.2022 Aktualizacja: 15:27, 04.09.2022
Skomentuj

Dziś ruszył Gwiaździsty Rajd Rowerowy na Wzgórze Polak. To już siedemnasta wyprawa miłośników dwóch kółek i historii na miejsce bitwy pod Panasówką.

Rajd jest wyprawą, której celem jest uczczenie pamięci uczestników Powstania Styczniowego z 1863 roku w 158. rocznicę zwycięskiej bitwy na "Wzgórzu Polak" pod Panasówką.

Bitwa pod Panasówką zwaną także bitwą na Wzgórzu Polak, to jedna z największych bitew powstania styczniowego, stoczona 3 września 1863 pod wsią Panasówka, około 15 km na wschód od Biłgoraja.

Po stronie polskiej walkę toczyły oddział dowodzony przez pułkownika Marcina Lelewela Borelowskiego, około 700 - 800 powstańców oraz oddział Kajetana Ćwieka Cieszkowskiego liczącego 400 osób. Obie te jednostki dzień wcześniej brały udział w bitwie pod Biłgorajem; po starciu dokonały połączenia w jeden oddział.

Po stronie rosyjskiej dowodził mjr Mikołaj Sternberg; jego siły liczyły - według różnych źródeł - od 3 do 4 tys. żołnierzy. Oddziały rosyjskie składały się z 5 rot piechoty, szwadronu dragonów oraz dwóch sotni Kozaków. Rosjanie posiadali też cztery działa.

Po polskiej stronie oddziałem piechoty dowodził konno węgierski arystokrata major Edward Nyáry. W czasie bitwy został najpierw trafiony kulą w nogę, a następnie w brzuch. Zmarł następnego dnia. Po bitwie oddziały powstańcze rozłączyły się. Borelowski udał się w kierunku Batorza, a Cieszkowski na północny zachód. Straty polskie w bitwie wyniosły 35 zabitych i 100 rannych. Po stronie rosyjskiej zabitych i rannych było 360 żołnierzy.

-To co wydarzyło się na poczatku września 1863 roku, na Wzgórzu Polak, warte jest nie tylko upamiętnienia ale zachowania w pamięci i przekazywania następnym pokoleniom. Stąd kilkanaście lat temu zrodził się pomysł, idea wójta gminy Tereszpol i przedsiębiorstwa Ambra S.A., by to wydarzenia i to miejsce promować. Tak od 17 lat organizowane są rajdy rowerowe i wydarzenia towarzyszące, które historię tej powstańczej bitwy przypominają - zaznacza Andrzej Łagożny, pracownik Ambry S.A.

Organizowany od 17 lat rajd, ma formułę zlotu gwiaździstego, a jego uczestnicy, wyruszą jednocześnie z Biłgoraja, Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Zwierzyńca i Zamościa. Wszyscy cykliści spotkają się na Wzgórzu Polak. Tam złożą kwiaty pod pomnikiem.

-Dla nas to już tradycja. W rajdzie uczestniczymy po raz piąty czy szósty - mówi Wojciech Szczepański, który na Wzgórze Polak jedzie wraz z synem. -To niezwykły aspekt wychowawczy. Pokazuję synowi piękno przyrody i historię naszego regionu. Jest także okazja by spotkać się ze znajomymi i aktywnie spędzić czas, a nie siedząc w domu przed telewizorem czy komputerem - dodaje.

Na miejscu będzie także okazja, by obejrzeć obozowisko powstańcze, przygotowane przez Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Organizatorami rajdu są PTTK Oddział Biłgoraj, gmina Tereszpol i Roztoczański Park Narodowy. Głównym sponsorem rowerowej wyprawy jest Ambra S.A, a patronatem honorowym rajd objął wiceprezes Zarządu Ambra S.A., Grzegorz Nowak.

Od lat wydarzeniu patronuje Portal bilgoraj.com.pl

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%