Historia pionierskiej placówki
WTZ w Józefowie to pionierska inicjatywa. Była to pierwsza placówka tego typu w regionie powołana bezpośrednio przez samorząd (Uchwałą Rady Gminy i Miasta z 23 lutego 1995 roku), co było efektem determinacji ówczesnego burmistrza, Romana Dziury. Pierwsze regularne zajęcia terapeutyczne odbyły się 26 września 1995 roku, dając początek historii, w której podopieczni zyskali przestrzeń do rozwoju samodzielności i poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty.
[FOTORELACJANOWA]13875[/FOTORELACJANOWA]
Placówka nieustannie się rozwijała. Pierwszą siedzibą był budynek Mińsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W 2013 roku WTZ zyskały nowoczesną siedzibę przy ulicy Czesława Selima. Przez te trzy dekady kierownicy – Stanisław Gontarz (1995 - 1998), Kazimierz Wancisiewicz (1998 - 2021) oraz obecna kierownik Barbara Wojciechowska (od 2021) - wnieśli kluczowy wkład w rozwój, poszerzając ofertę terapeutyczną. W ostatnich latach wprowadzono innowacyjne formy, takie jak muzykoterapia i teatroterapia.
Integracja, współpraca i sukcesy
WTZ w Józefowie to miejsce, gdzie terapia przenika się z życiem codziennym. Uczestnicy rozwijają talenty w pracowniach (m.in. poligrafii, tkactwa, stolarskiej czy rękodzieła), biorą udział w treningach kulinarnych, ekonomicznych i społecznych. Aktywność wychodzi daleko poza mury placówki – to liczne wystawy, kiermasze, czynny udział w WOŚP, a także współtworzenie lokalnych jubileuszy.
Kluczowym elementem działalności jest współpraca. WTZ aktywnie działa ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Rodzinie Podaj Dłoń, co zaowocowało cyklicznymi wydarzeniami, takimi jak Hipoterapia Łączy, przegląd piosenki "Józefowska Nutka" czy konferencje "Dostępność Plus".
Miejsce integracji
Wkład placówki w przełamywanie barier został doceniony na poziomie ogólnopolskim - WTZ Józefów zajęły drugie miejsce w konkursie Lodołamacze 2024 w kategorii Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa.
Jubileusz 30-lecia potwierdza, że Warsztaty Terapii Zajęciowej w Józefowie to więcej niż instytucja. To wspólnota, która dzięki życzliwości i zaangażowaniu realnie zmienia życie osób z niepełnosprawnościami, otwierając serca i umysły lokalnej społeczności.
Rada Powiatu w Biłgoraju odrzuciła skargę na Starostę:
To dopiero preludium, nastepny ruch to miotła na starostę, zobaczymy czy będzie mu tak wesoło???
obserwator
10:35, 2025-11-18
Budziarze gościły miłośników koni: Pełen emocji...
Cenzura działa, gdzie im pasują komentarze to są gdzie nie to blokada, PRL BIS.
obserwator
08:15, 2025-11-18
"Wieczór darczyńcy" Fundacji FLZB (FOTO, VIDEO)
Pewnie dlatego, ponieważ wg. przepisów fundacje podlegają nadzorowi starostwa a wyżej ministerstwa.
prawo
22:09, 2025-11-17
Światowy Dzień Wcześniaka - w Polsce 8 proc. noworodków
Poziom tego portalu nie odpowiada standardom dziennikarstwa. Blokowanie możliwości komentowania postów dotyczących władz powiatu to jak cenzura za komuny. Nasuwa się jedno pytanie to na co wam ta gazeta?? Tuba propagandową??czy jednak ułuda wolności słowa?
Ginekolog
21:47, 2025-11-17