W Biłgoraju, obchody Dnia Leśnika w Lasach Państwowych objęły uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył ks. Zygmunt Jagiełło notariusz Kurii Diecezjalnej w Zamościu i duszpasterz leśników, wręczenie podziękowań i wspólny obiad z zaproszonymi gośćmi.
Podczas uroczystości w sposób szczególny pamiętano także o tych pracownikach lasów Państwowych, którzy już zmarli.
[FOTORELACJANOWA]13367[/FOTORELACJANOWA]
Nadleśnictwo Biłgoraj swoim zasięgiem obejmuje niemal 17 tyś. ha powierzchni leśnej co stanowi 97% całkowitej powierzchni nadleśnictwa. Sprawuje ponadto nadzór nad około 4,2 tyś. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, tzw. "lasów chłopskich". Nadleśnictwo Biłgoraj pojawia się w dokumentach już w 1918 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Formalnie jednak powstało na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 27 stycznia 1925 roku. 1 stycznia 1973 roku do nadleśnictwa Biłgoraj przyłączono nadleśnictwa Huta Krzeszowska i Tarnogród (w niemal w całości stanowiące znacjonalizowane lasy byłej Ordynacji Zamojskiej).
31 grudnia 1991 nadleśnictwo Biłgoraj przekazało obręb Tereszpol do nadleśnictwa Zwierzyniec.
[ZT]53041[/ZT]
Nadleśnictwo obejmuje część powiatów biłgorajskiego, janowskiego i zamojskiego w województwie lubelskim oraz niżańskiego w województwie podkarpackim. Największą powierzchnie zajmują gleby bielicowe, co stanowi ponad 60% powierzchni, kolejne 25% to gleby rdzawe. Takie podłoże wypełniają głównie bory i bory mieszane o różnym uwilgotnieniu, w których króluje sosna pospolita.
Pod względem stanu siedliska dominują siedliska naturalne i w stanie zbliżonym do naturalnego, co stanowi 95% powierzchni nadleśnictwa. Drzewostany nadleśnictwa tworzą 20 gatunków drzew. Gatunkiem głównym jest sosna stanowiąca 92% powierzchni. Pozostałymi gatunkami rodzimymi są: świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, modrzew, buk, klon jawor, jesion zwyczajny, grab pospolity, osika i lipa drobnolistna.
Warto pamiętać, że praca leśnika to nie tylko dbanie o lasy, ale również edukacja ekologiczna, ochrona przyrody i wiele innych zadań związanych z gospodarką leśną.
W uroczystości uczestniczyli - obok pracowników Nadleśnictwa Biłgoraj - także zaproszeni goście, wśród których obecni byli Bartłomiej Światała etatowy członek Zarządu Powiatu, burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń, wójt gminy Biłgoraj Dariusz Świerczyński oraz komendanci powiatowi Straży Pożarnej i Policji.
To już pewne. W Biłgoraju wyrobisz paszport
poseł Małgorzacie Gromadzkiej i tylko jej !!!!!
Zawdzięczamy to
19:16, 2025-06-18
To już pewne. W Biłgoraju wyrobisz paszport
Pani Poseł obiecywała i jest
super
18:47, 2025-06-18
To już pewne. W Biłgoraju wyrobisz paszport
Bóg zapłać Ci za to dobry człowieku
moherowy beret
18:20, 2025-06-18
Jest akt oskarżenia. Biznesmenowi z Biłgoraja grozi...
Będzie żył na nasz koszt do końca swojego zafajdanego życia.😡👎
niestety
12:34, 2025-06-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz