Młodzież z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, upamiętniający jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
[FOTORELACJA_LISTA]13103[/FOTORELACJA_LISTA]
W trakcie akademii przypomniano również sylwetki twórców Konstytucji 3 Maja - króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był jednym z inicjatorów reform ustrojowych, oraz wybitnych polityków i myślicieli epoki: Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego i Ignacego Potockiego. Ich odwaga, wizja nowoczesnego państwa i troska o los Rzeczypospolitej do dziś budzą szacunek i inspirują kolejne pokolenia.
Główne, oficjalne obchody odbyły się 3 maja. Rozpoczęły się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, szkoły, jednostek OSP oraz mieszkańców na Rynek 600-lecia w Goraju. W atmosferze podniosłości, przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju, uczestnicy oddali hołd tym, którzy przez wieki walczyli o niepodległość Polski.
[ZT]52538[/ZT]
Pod pomnikiem na Rynku 600-lecia złożono wieńce, a wspólne odśpiewanie hymnu państwowego było wyrazem jedności i pamięci o wartościach, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja. Następnie złożono wieńce przy dzwonnicy kościelnej.
Kolejnym punktem była Msza święta w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny, mieszkańców i strażaków - zarówno zawodowych, jak i druhów z OSP - sprawowana za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Floriana, patrona Straży Pożarnej. Podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.
[ALERT]1746339844548[/ALERT]
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była próbą ocalenia państwa znajdującego się w głębokim kryzysie. Jej autorzy dążyli do ograniczenia anarchii wynikającej z liberum veto, wzmocnienia władzy wykonawczej oraz unowocześnienia ustroju Rzeczypospolitej. Choć obowiązywała krótko, stała się symbolem polskiego dążenia do wolności, sprawiedliwości i nowoczesności.
Tegoroczne uroczystości w Gminie Goraj to nie tylko wyraz pamięci o historii, ale też żywa lekcja patriotyzmu i solidarności – przekazywana z pokolenia na pokolenie, od szkolnych ławek po gminny Rynek.
[ZT]52537[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz