Pełniący obowiązki dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, Tadeusz Grabowski, informuje, iż w kontekście procesu planowanego powiększenia obszaru Roztoczańskiego Parku Narodowego, Park jest na etapie przygotowawczym do przeprowadzenia konsultacji społecznych w zakresie terytorialnym właściwym dla terenów planowanych do włączenia w granice RPN.
W powiecie biłgorajski, chodzi o gminę Tereszpol i gminę Józefów, przy czym powiększenie RPN-u, jak wynika z nieoficjalnych informacji, ma w większości dotyczyć terenów leśnych położonych w gminie Józefów.
- Nasza odpowiedź będzie znana po konsulach, które zechcemy przeprowadzić z mieszkańcami naszej gminy, po tym jak wpłynie do nas oficjalne pismo z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wstępnie orientuję się, że ochroną mają być objęte tereny, które w sposób szczególny na to zasługują, bo są cenne przyrodniczo. Chcemy jednak by wypowiedzieli się mieszańcy, bo kwestia ochrony przyrody to jedna rzecz ale drugą rzeczą jest oddziaływanie parku - podkreśla burmistrz Józefowa, Roman Dziura.
Jak zaznacza, większość terenów brana pod uwagę jako włączenie do Roztoczańskiego Parku Narodowego to tereny Lasów Państwowych, jest także około 40 ha, których właścicielem jest wspólnota wsi Tarnowola i pojedyncze działki prywatne.
Jak zaznacza Tadeusz Grabowski powiększenie Parku to proces wymagający przygotowania materiałów merytorycznych, przeprowadzenia konsultacji społecznych. - Z uwagi na złożoność zagadnień z tym związanych oraz formalno-prawne uwarunkowania towarzyszące temu procesowi, chcielibyśmy uniknąć informowania społeczeństwa oraz partnerów biorących w tym procesie, poprzez informacje prasowe, które z natury rzeczy nie wyczerpują w sposób kompletny tematu - dodaje i zapewnia: - Zarówno założenia projektu powiększenia obszaru RPN jak i sposób ich wdrażania odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
[ALERT]1738268252179[/ALERT]
- Przedwczesne przekazane informacji, pozbawione pierwiastka szczegółów będących w zakresie zainteresowania lokalnych społeczności, może ten proces konsultacyjny zakłócić. W uzgodnieniu z partnerami, po zamknięciu, poszczególnych etapów negocjacji, będziemy na bieżąco informować o postępie prac - przekonuje.
Roztoczański Park Narodowy został utworzony w maju 1974 roku, a dyrekcja parku ma swoją siedzibę w Pałacu Plenipotenta w Zwierzyńcu. Symbolem parku jest konik polski. Park obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Aktualna jego powierzchnia wynosi niespełna 8 500 ha, z czego lasy zajmują nieco ponad 8 100 ha czyli ponad 95,5% całej powierzchni. Ochroną ścisłą objęto 12% parku. Otulina RPN-u zajmuje ponad 38 000 ha. Park obejmuje część Roztocza Środkowego
Z dniem 1 stycznia 1990 roku część Roztoczańskiego Parku Narodowego (24 ha) włączono do Zwierzyńca, w związku z otrzymaniem przez Zwierzyniec statusu miasta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz