Uroczystości rozpoczęły się od ceremonii wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz przemarszu pocztów sztandarowych. Mieszkańcy i goście złożyli wieńce w hołdzie poległym, wykazując jedność oraz pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność Polski.
[FOTORELACJANOWA]11905[/FOTORELACJANOWA]
W trakcie wydarzenia odbyła się Msza św. w intencji zmarłych, celebrowana przez księdza Jarosława Kędrę z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. W swoich słowach podkreślał, jak ważne jest kultywowanie pamięci o ofiarach, które obdarzyły nas wolnością. - Nie możemy zapomnieć o tych, którzy tu spoczywają, bo historia się o nich upomni - mówił.
Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Aleksandrów, Koło Gminne w Aleksandrowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Szkoła Podstawowa, OSP oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Wspólnym wysiłkiem udało się stworzyć wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników, przypominając o heroicznych zmaganiach z 1939 roku oraz wartości, jakie niesie za sobą pamięć o przeszłości.
Andrzej Borowiec, wójt gminy Aleksandrów, przypomniał znaczenie walk wrześniowych i zaznaczył, że każdy dzień powinien być czasem refleksji nad naszą wolnością i niepodległością. Jego słowa spotkały się z uznaniem zwłaszcza wśród młodzieży, która ma szansę uczyć się patriotyzmu poprzez obserwowanie tego rodzaju wydarzeń.
Andrzej Kluczkowski, zastępca wójta, również zaakcentował, jak ważne są takie lekcje historii dla młodego pokolenia. Wydarzenie zakończyła część artystyczna, w której udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyny, a także lokalne zespoły muzyczne, w tym Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy" oraz Gminna Orkiestra Dęta.
[ZT]46411[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz