Tradycyjnie, uroczystości odbyły się na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej. Przy Krzyżu Katyńskim celebrowana była w intencji Polaków, którzy polegli w walce z Amią Czerwoną lub zostali zamordowani przez sowietów, Msza święta. Polecano Bogu dusze tych, którzy stanęli do walki z sowieckim totalitaryzmem i za pragnienie wolnej i suwerennej Polski stracili życie i zdrowie.
[FOTORELACJANOWA]11882[/FOTORELACJANOWA]
- Dziś widzimy konieczność praktykowania wiary, miłosierdzia, życzliwości wobec bliźnich i zawierzenia Bogu. Trudne karty historii potwierdzają fakt, że trzeba ufać ponad wszystko Bogu. Wspominając wydarzenia z 1939roku i napaść Związku Sowieckiego na Polskę, pamiętajmy w naszych modlitwach i wdzięczności serc o ludziach, którzy swe życie złożyli w ofierze w obronie Ojczyzny. Modlmy się za Polskę, by rozwijała się w pokoju, a Dobry Bóg nam błogosławił - mówił podczas Eucharystii, ks. Józef Flis, dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju.
Po Mszy świętej, uczestnicy rocznicowych uroczystości wzięli udział w przygotowanym przez młodzież ZSBiO montażu słowno - muzycznym. Po wystąpieniu starosty biłgorajskiego, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Krzyżem Katyńskim.
Agresja ZSRR na Polskę była zbrojną napaścią dokonaną przez sowietów na Polskę, 17 września 1939 przez bez wypowiedzenia wojny.
- Od 1 września 1939 roku Wojsko Polskie związane było walkami z Niemcami podczas tzw. kampanii wrześniowej. Rosyjski atak na walczących polskich żołnierzy oraz realizacja zapisu tajnego protokołu paktu Ribbentrop - Mołotow w tym zabór ziem polskich określany jest jako IV rozbiór Polski. Można powiedzieć z pewną dozą prawdopodobniej, że atak Niemiec na Polskę, opierała się na gwarancjach jakie Hitler ze Stalinem zawarli w tajnym protokole do paktu Ribbentrop - Mołotow i przystąpieniu do wojny z Polską Związku Radzieckiego - zaznacza historyk, dr Adam Balicki.
[ZT]46303[/ZT]
W montażu słowno - muzycznym młodzież przybliżyła tragedię narodu polskiego związaną z sowiecką agresją przez pryzmat Zbrodni Katyńskiej i zaplanowanego niszczenia polskiej inteligencji przez ZSSR.
Za obecność na uroczystości uczestnikom dziękował starosta Andrzej Szarlip. - Słowa szczególnego podziękowania kierują do organizatorów tego patriotycznego wydarzenia oraz do licznie zebranej młodzieży. Młodzi przyjaciele, pamiętajcie, że kto nie zna historii i prawdy historycznej jest skazany na jej ponowne przeżywanie. Dziś musicie mieć świadomość, ze za kilka kilkanaście lat wiele rzeczy w naszej Ojczyźnie zaleź będzie od Was. Budujcie na etosie nasi przodków dla których słowa Bóg, honor, Ojczyzna były najwyższymi ideami - podkreślił straosta Szarlip.
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
W rozmowie z byłym prezesem PZPN Michałem Listkiewiczem Donald Tusk,obecny lider Platformy Obywatelskiej i premier,otwarcie przyznał się do udziału w tzw. ustawkach kibicowskich w młodości.
ups
14:04, 2025-05-24
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
Nawrocki kibol w chuligańskich ustawkach ( jak media donoszą ),nigdy kibolem nie był nie Tusk.
wyborca
13:27, 2025-05-24
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
W czwartek min.Sikorski z PO powiedział o Grzegorzu Braunie - "Powinien już dawno siedzieć"
a
10:08, 2025-05-24
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
Jedni warci drugich.
1
09:55, 2025-05-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz