Podczas prac konserwatorskich ołtarzowi przywrócono pierwotny zielony kolor, którym niegdyś się szczycił. Odrestaurowano również figury i obrazy znajdujące się w ołtarzu, w tym wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Franciszka oraz św. Barbary. Całkowity koszt wykonanych prac wyniósł ponad 223 tys. zł, z czego znacząca część została pokryta z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Realizacją inwestycji zajęła się firma JW INVESTMENT.
[FOTORELACJANOWA]11826[/FOTORELACJANOWA]
Historia kościoła w Górecku Kościelnym sięga 1668 roku, kiedy to na fundację Marcina Zamoyskiego, podstolego lwowskiego, wzniesiono pierwszą drewnianą kaplicę.
Przez wiele lat świątynia była administrowana przez franciszkanów, co miało znaczący wpływ na jej rozwój i charakter. W 1720 roku, dzięki Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, kaplica została ponownie uposażona, co mogło wiązać się z budową nowego kościoła lub rozbudową istniejącej struktury. Niestety, w XVIII wieku świątynia została częściowo zniszczona w wyniku pożaru, który wznieśli Szwedzi.
[ZT]46196[/ZT]
Obecny kościół, datowany na 1768 rok, stanowi dzieło Jana Jakuba Zamoyskiego, wojewody podolskiego. W 1778 roku został konsekrowany przez biskupa Melchiora Jana Kochnowskiego, co było ważnym wydarzeniem w historii lokalnej społeczności. Świątynia przeszła kilka modernizacji, a jej przedłużenie od strony północnej miało miejsce w latach 1897-1898.
Przed 1930 rokiem kościół przeszedł gruntowny remont, a ostatnie prace konserwatorskie koncentrowały się głównie na ołtarzach, podkreślając ich znaczenie i wartość historyczną.
Dzięki tym działaniom, kościół św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym staje się nie tylko miejscem kultu, ale także prawdziwym skarbem kulturowym, atrakcją dla turystów i świadectwem bogatej historii regionu.
Zakończenie konserwacji ołtarza bocznego to dobry znak na przyszłość oraz dowód na to, że lokalne władze oraz społeczność przywiązują dużą wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego.
[ZT]37060[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz