Zamknij

Dożynki gminno-parafialne w Goraju: Święto plonów i dziękczynienia (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 19:53, 01.09.2024 Aktualizacja: 20:12, 01.09.2024
Skomentuj Dożynki gminno-parafialne w Goraju: Święto plonów i dziękczynienia Dożynki gminno-parafialne w Goraju: Święto plonów i dziękczynienia
  • Gmina Goraj zakończyła w powiecie biłgorajskim celebrację dożynkowe na Ziemi Biłgorajskiej.

  • 1 września 2024 roku, odbyły się dożynki gminno parafialne, które w miejscowej świątyni zgromadziły delegacje wieńcowe, rolników oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Gorajskie dożynki rozpoczęły się korowodem, który przeszedł przez miejski rynek do kościoła parafialnego, prowadzili go starostowie dożynkowi oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip i burmistrz Goraja Antoni Łukasik. Na progu świątyni przywitał zebranych proboszcz. Ks. Leszek Boryło zachęcił do wspólnej modlitwy i wdzięczności za Boże błogosławieństwo, dary ziemi i rolniczy trud.

[FOTORELACJANOWA]11771[/FOTORELACJANOWA]

- Musimy pamiętać, że ten chleb, który gości na naszych stołach to owoc Bożej łaski, ludzkiej pracy i darów ziemi. ten chleb w Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa. Współdziałanie z Bogiem daje więc owoc na życie doczesne ale także - dzięki Przeistoczeniu - pokarmem na żywot wieczny - podkreślił ks. Boryło.

Starostowie gorajskich dożynek na ręce proboszcza przekazali chleb, był obrzęd poświęcenia wieńców dożynkowych oraz modlitwa za rolników. Mieszkańcy wsi Zagrody, którzy byli tegorocznymi gospodarzami gminnych dożynek w Goraju przygotowali także część artystyczną.

We wspólnym celebrowaniu święta plonów uczestniczyła także Gminna Orkiestra Dęta działająca przy gorajskim GOK-u.

- Dożynki to szczególny czas kultywowania zwyczajów, tradycji i wiary przekazanej nam przez przodków. Uczą one wdzięczności, dzielenia się dobrami oraz przypominają, że to co rodzi ziemia to dar Boży. A mamy za co dziękować, bo mijają nas klęski, nawałnice, nieurodzaj - mówił straosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

[ZT]45969[/ZT]

- To także czas integracji, spotkania i radości, bo są okazją do sąsiedzkich spotkań i budowania wspólnoty poszczególnych wsi i całej gminy - dodaje Andrzej Szarlip.

Mieszkańcy Zagród przygotowali także poczęstunek dla uczestników uroczystości i część artystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%