Zamknij

Spacer Śladami Żydów w Biłgoraju: Pamięć w kulturalnym tle Festiwalu Kultur (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 14:58, 11.08.2024 Aktualizacja: 22:03, 11.08.2024
Skomentuj Spacer Śladami Żydów w Biłgoraju: Pamięć w kulturalnym tle Festiwalu Kultur Spacer Śladami Żydów w Biłgoraju: Pamięć w kulturalnym tle Festiwalu Kultur
  • W dniach 9-11 sierpnia 2024 roku Biłgoraj stał się areną kulturalnych wydarzeń, które przyciągnęły mieszkańców i turystów z całego regionu. Okazją był Festiwal Kultur.

  • Wśród licznych atrakcji drugiego weekendu sierpnia, spacer śladami żydowskich mieszkańców miasta, prowadzony przez historyka i regionalistkę, Doktor Dorotę Skakuj, przyciągnął szczególną uwagę.

Wydarzenie to miało na celu nie tylko odkrycie bogatej historii Żydów w Biłgoraju, którzy pojawili się w mieście już w drugiej połowie XIV wieku, ale także zwrócenie uwagi na ich tragiczny los podczas II wojny światowej. Biłgoraj, przed wybuchem I wojny światowej, liczył 11 173 mieszkańców, z czego 5 595 stanowili Żydzi. Ich obecność w mieście była znacząca, a miejsca takie jak rynek oraz ulice Lubelska i Frampolska zamieszkiwane były w 90% przez Żydów.

[FOTORELACJANOWA]11616[/FOTORELACJANOWA]

Spacer z dr Skakuj prowadził uczestników przez istotne lokalizacje związane z życiem społeczności żydowskiej. Uczestnicy mieli szansę usłyszeć o zawirowaniach historii, które objęły Biłgoraj, w tym o utworzeniu getta w czerwcu 1940 roku oraz przerażających wydarzeniach podczas operacji „Reinhard". Pomimo trudnych tematów, spacer był również refleksją na temat odwagi wielu Polaków, którzy, narażając własne życie, ukrywali i wspierali Żydów.

Podczas spaceru Dorota Skakuj podzieliła się historią Pawła i Wiktorii Trzcińskich, którzy zdecydowali się na niebezpieczną misję pomocy dwóm rodzinom żydowskim. Historia ta, choć dramatyczna, ukazuje ludzką solidarność i heroizm w obliczu zła.

[ZT]45365[/ZT]

Warto również wspomnieć o Janie Mikulskim, leśniczym, który zdołał przechować pięć Żydów przez cały okres okupacji. Przykłady te stanowią trwały dowód na to, że w trudnych czasach miłość i współczucie potrafiły zwyciężyć nad nienawiścią.

Spacer śladami historii żydowskiej nie tylko przypomina o trudnych czasach, ale także kształtuje wrażliwość i empatię w obliczu minionych wydarzeń. Uczestnicy Festiwalu Kultur mieli szansę na nowe spojrzenie na wielokulturowość Biłgoraja oraz na to, jak pamięć o przeszłości może kształtować naszą teraźniejszość i przyszłość.

Festiwal Kultur w Biłgoraju doczekał się już jedenastej odsłony, a takich wydarzeń, jak spacer z Doktorą Skakuj, przypominają o znaczeniu wspólnoty i historii w naszej codzienności.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ALERT]1723306399261[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

SamantaSamanta

4 1

Prawdziwe tlumy🤣

17:17, 11.08.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

 Samanto złośliwa Samanto złośliwa

1 2

Nie muszą być tłumy. Pamięć jest ważna🙂

10:29, 12.08.2024

Izraelu opanuj sięIzraelu opanuj się

5 3

Może jakiś wykład co teraz Izrael robi

22:58, 11.08.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

różnicaróżnica

1 2

Izrael to izraelczycy. Żydzi z Biłgoraja to Polacy. Nie mieszaj dwóch systemów walutowych.

16:23, 12.08.2024

OSTATNIE KOMENTARZE

0%