Wydarzeniu na górze, podczas którego uczniowie Piotr, Jakub i Jan widzieli Chrystusa rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem, nazywane Przemienieniem Pańskim, opisali trzej ewangeliści: św. Mateusz, św. Marek i św. Łukasz.
Kościół katolicki 6 sierpnia obchodzi święto Przemienienia Pańskiego nazywane epifanią lub teofanią. Upamiętnienie biblijnego wydarzenia na górze Tabor celebrują także inne kościoły chrześcijańskie.
- Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe - czytamy w Ewangelii, co - jak uczy Kościół - oznaczało chwałę Jezusa.
Według Biblii w czasie przemienienia uczniowie widzieli obłok, który okrył Chrystusa, Mojżesza i Eliasza, a głos z obłoku powiedział: - To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!.
- Przemienienie Pańskie ma przygotować uczniów i umocnić ich wiarę - powiedział papież Benedykt XVI 20 marca 2011 r. w czasie modlitwy "Anioł Pański". Zaznaczył, że Przemienienie Jezusa jest konieczne, by zrozumieć wydarzenie paschalne.
Termin "Przemienienie Pańskie" nie do końca odpowiada greckiemu słowu "metemorfothe", użytemu w Ewangelii św. Marka, które oznacza zmienić formę zewnętrzną (morfe), kształt; przejść z jednej formy zewnętrznej do drugiej.
W Starym Testamencie tylko Mojżesz i Eliasz mogli rozmawiać z Bogiem twarzą w twarz i nie umrzeć. Według nauczania Kościoła katolickiego obie postaci symbolizują koniec czasów Starego Testamentu. Oznacza to, że czasy Tory, którą reprezentuje Mojżesz, i czasy proroków, których reprezentuje Eliasz, zakończyły się i nadszedł czas Chrystusa.
Na Wschodzie uroczystość Przemienienia Pańskiego pojawiła się w VI w. Na Zachodzie jako święto obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził je papież Kalikst III. W ten sposób chciał podziękować Bogu za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego nad Turkami pod Belgradem 6 sierpnia 1456 r.
Lokalnie święto obchodzono na Zachodzie już w VII w. W Polsce znane jest od XI w.
Święto Przemienienia Pańskiego ma przypominać chrześcijanom, że ich celem jest życie wieczne, zmartwychwstanie.
W Kościele prawosławnym jest ono jednym z ważniejszych świąt poświęconych Chrystusowi. Nazywane jest świętem Spasa Izbawnika i obchodzone w zależności od kalendarza - według gregoriańskiego - 6 sierpnia, a według kalendarza juliańskiego - 19 sierpnia.
W Polsce główne obchody tego święta odbywają się na Świętej Górze Grabarce (woj. podlaskie). Rokrocznie gromadzi się tam kilka tysięcy pielgrzymów z metropolitą Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i członkami Świętego Synodu. Miejsce to ma takie samo znaczenie dla prawosławnych, jak dla katolików w Polsce Jasna Góra.
Święto Przemieniania Pańskiego obchodzą także Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Polskokatolicki, Kościół Katolicki Mariawitów, jak również Kościół Anglikański na całym świecie.
Zdaniem św. Cyryla Jerozolimskiego górą Przemienienia Chrystusa była góra Tabor. Za nim powtórzył to samo św. Hieronim i cała tradycja. Szczyt Taboru podzielony jest obecnie między franciszkanów (część południowa) i Greków prawosławnych (część północna), którzy mają klasztor św. Eliasza.
Zakon franciszkanów przeprowadził liczne badania archeologiczne ukazujące dzieje kultu chrześcijańskiego na tej górze, mają na niej klasztor i hospicjum dla pielgrzymów, a w 1924 roku zbudowali trójnawową bazylikę z dwoma kaplicami.
W 1964 roku górę Tabor odwiedził papież Paweł VI, który jako pielgrzym przemierzał Ziemię Świętą. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/ jpn/ mow/
Informacja dla wyborców - dojście do lokalu nr 6
Odbierać dzieci patologii!
odbierać
03:41, 2025-05-15
Pieniądze na MDP rozdysponowane (FOTO, LISTA)
Kolejna pisowska parada próżności i ten ze starostwa z majtkami w kropki
Jasiek
00:33, 2025-05-15
Pieniądze na MDP rozdysponowane (FOTO, LISTA)
brawo gmina tereszpol, trzymajcie jacka jak najdalej od osp a bedzie dobrze
brawo
21:15, 2025-05-14
Informacja dla wyborców - dojście do lokalu nr 6
Nie lubimy półświatka, alfonsów, kłamców, oszustów , ani biznesmenów od produkcji alkoholu, ani facetów niemoralnych , którzy mają dzieci z kilkoma kobietami, ani oszustów podatkowych, którzy pochwalają bicie dzieci. Dramat polskich dzieci nasila się, w 2024 r. życie straciło ponad 40 dzieci, maltretowanych , zabitych przez wyrodnych rodziców, a także przez konkubentów kobiet. Apel, żeby kontrolować patologiczne rodziny i dobierać im dzieci zanim stracą życie. Surowiej karać morderców dzieci, w ogóle morderców. Dziś wiadomość o zabicie kolejnego dziecka, to straszne.
Nie
20:49, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz