Zamknij

Biłgoraj. Jubileusz SOS Wioski Dziecięcej (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 15:14, 06.06.2024 Aktualizacja: 11:59, 09.06.2024
Skomentuj Biłgoraj. Jubileusz SOS Wioski Dziecięcej Biłgoraj. Jubileusz SOS Wioski Dziecięcej
  • 6 czerwca 24 roku, Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju świętowała jubileusz 40-lecia pracy na rzecz dzieci i rodzin.

  • Placówka w Biłgoraju była pierwszą w Polsce i na ówczesne czasy w Europie Środkowo - Wschodniej, 211 na świecie.

Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju została oficjalnie otwarta 31 maja 1984 roku i powstała z inicjatywy władz lokalnych miasta Biłgoraj. Wioska Dziecięca SOS wybudowana została w hołdzie około 30 000 dzieci Zamojszczyzny wywiezionych do Niemiec w czasie II Wojny Światowej. Obecnie jest jedną z kilkuset Wiosek Dziecięcych SOS działających w 137 krajach świata. Funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia SOS - Kinderdorf International, największej organizacji charytatywnej działającej na rzecz dzieci.

[FOTORELACJA]11320[/FOTORELACJA]

- W 1983 roku, 34. dzieci, które nie mogły wychować się we własnych rodzinach znalazły w Biłgoraju swój dom. 9 rodzin rozpoczęło z nimi codzienne życie i budowanie rodzinnego domu. W 1984 roku placówkę otworzył sam Herman Gmeiner. Wówczas w 15 wioskowych rodzinach razem z zastępczymi matkami SOS w wiosce przebywało 70 dzieci. Takie były początki - podkreśla Józef Cap, pierwszy dyrektor SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.

- Dzisiaj w Programie SOS Biłgoraj jest 11 Rodzin SOS, jest placówka socjalno - terapeutyczna, jest placówka interwencyjna, są dwa programy umacniania rodziny, jest Centrum Specjalistyczne SOS i są cztery rodziny z Ukrainy. W sumie Program SOS Biłgoraj otacza obecnie opieką i wsparciem 749 beneficjentów, w tym 73 podopiecznych w pieczy zastępcze - podkreśla dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, Marian Łosiewicz.

Od poczatku swej działalności Wioski SOS w Biłgoraju, 35 rodziców SOS tworzyło dla dzieci rodzinne domu. Do 2024 roku, dom w Biłgoraju znalazło 549 dzieci.

- Obok pomocy samym dzieciom, stawiamy i intensywnie działamy na rzecz powrotu dziecka do rodziny pochodzenia oraz realizujemy działania mające na celu wzmocnienie i wspieranie rodzin tak, aby zapobiegać odseparowaniu dziecka od biologicznej rodziny - dodaje Łosiewicz.

W uroczystościach jubileuszowych - organizowanych pod patronatem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka - które połączone zostały z rodzinnym piknikiem uczestniczyli obecnie i byli wychowankowie placówki oraz zaproszeni goście. Obecnie byli m.in. posłowie Małgorzata Gromadzka i Wiesław Róźyński, wicewojewoda lubelski, starosta biłgorajsi, burmistrz Biłgoraja, wójt gminy Biłgoraj, przedstawiciele SOS Children's Villages, Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce oraz przedstawiciele jednostek opieki społecznej, jednostek oświatowych oraz wolontariusze.

Z okazji jubileuszu specjalny list skierowała Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Pragnę serdecznie pogratulować Jubileuszu 40-lecia istnienia SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju, zwłaszcza Państwa odwagi i otwartych serc w niesieniu pomocy dzieciom, które tego najbardziej potrzebują. Dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu, a co za tym idzie propagowaniu idei rodzicielstwa zastępczego, tak wiele dzieci otrzymuje bezpieczny dom, pełen wyrozumiałości i ciepła - napisała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe: Złoty oraz Srebrne Krzyże Zasługi, a także Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Jubileusz zakończył VI Dzień Dziecka i Rodziny. Organizatorzy dla uczestników przygotowali wiele atrakcji, tak by nie zależnie od wieku, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS (obok Biłgoraja, jeszcze w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie), gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom.

Od początku funkcjonowania Program SOS w Biłgoraju pomógł 547 dzieciom i młodzieży. Obecnie pod jego opieką jest 73 dzieci z pieczy zastępczej ale jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.

Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2 203 polskich beneficjentów, w tym 1 422 dzieci i młodzieży - 368 w opiece zastępczej oraz 1 054 w Programie „SOS Rodzinie”. Stowarzyszenie pomogło 5 tys. osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3 104 ukraińskich uchodźców wojennych - głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie - otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowej rzeczywistości.

[ZT]37961[/ZT]

[ZT]42527[/ZT]

[ZT]43582[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

grazynagrazyna

2 0

A dlaczego ten portal promuje tylko Andrzeja? Albo Tomek jesteś niezależny dziennikarz albo przestań pracować podwójnie i udawać dziennikarza. Ciągle tylko Andrzejek.

17:51, 06.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do grazynado grazyna

0 1

Renata wyluzuj

21:17, 06.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%