Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Wybierany jest przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
[FOTORELACJA]10807[/FOTORELACJA]
- Powiatowy Dzień Sołtysa to cykliczne wydarzenie. My jako samorząd powiatowy spotykamy się ze wszystkimi sołtysami z Ziemi Biłgorajskiej, i w ten sposób ich pracę chcemy docenić, pokazać, że to co robią dla społeczności lokalnej, a przede wszystkim im podziękować za służbę - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.
- Bardzo często sołtysi związani są z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie poszczególnym miejscowości, działają z OSP, KGW zespołami ludowymi i śpiewaczymi. Sołtys jest motorem napędowym, organizuje życie społeczne i kulturalne, wychodzi z inicjatywami, gromadzi ludzi. Wraz z radą sołecką, decyduje o wydatkowaniu funduszu sołeckiego. Mają zapał, chęci i wiedzę, co dzieje się w miejscowości - zaznacza Jan Małysza członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego.
Sołtysem w Majdanie Gromadzkim w gminie Biłgoraj od 30 lat jest Danuta Ligaj. - Trzeba być otwartym do ludzi, życzliwym, umieć szukać kompromisów, zachęcać do wspólnego działania i wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Bez ludzi sołtys by nic nie znaczył i nic nie zrobił - podkreśla.
- Obowiązków jest wiele. Wszystko co dzieje się we wsi, czy to dobre czy złe trafia do sołtysa, a my niesiemy to dalej d gminy czy powiatu. Po prostu przez sołtysa przechodzi wszystko, wszyscy go znają. Na nas spoczywa także obowiązek reprezentowania mieszkańców, inicjowanie wydarzeń czy kultywowanie pamięci historycznej, współpraca z wójtem, burmistrzem czy radą gminy - podkreśla Czesław Larwa, sołtys Różańca w gminie Tarnogród.
W programie wydarzenia - po wystąpieniach i życzeniach - odbyła się cześć wykładowa. Wystąpili w niej przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Policji.
[ZT]41235[/ZT]
2 1
Teraz czas na starostwo. Urząd Marszałkowski podaje personalia trzech osób, które pełnią funkcję publiczną i studiowały MBA na tej uczelni. To Michał Mulawa (wicemarszałek województwa lubelskiego), Bartłomiej Bałaban (członek zarządu województwa lubelskiego) i Piotr Grabarczyk (dyrektor Departamentu Kontroli i Audytu Wewnętrznego).
Bartłomiej Bałaban zaczął studiować MBA pół roku temu – w trybie online. – Nie wiem, czy nie zrezygnuję z tego. Nie spodziewałem się, że to jest taka uczelnia i chyba podziękuję. Kończyłem prawo i chciałbym mieć dyplom uczelni, która coś za sobą niesie – mówi nam Bałaban. Przyznaje, że czesne w 50 proc. finansuje mu UMWL, a resztę płaci z własnej kieszeni.
Wicemarszałek Michał Mulawa MBA w Collegium Humanum ukończył w 2022. Odebrał od nas telefon, ale na pytania, m.in. związane z tym, czy również jego studia miały dofinansowanie UMWL, nie odpowiedział. Nie miał czasu na rozmowę – był na konferencji. Miał oddzwonić, nie oddzwonił. Kolejnych telefonów już nie odebrał. Później, dowiedzieliśmy się od rzecznika UMWL, że Mulawa i Grabarczyk również mieli dofinansowanie od urzędu, ale nie pamiętają w jakiej kwocie.
Pozostając w kręgu sejmiku województwa to również radna wojewódzka Koalicji Obywatelskiej, Ewa Jaszczuk zrobiła MBA na CH. – Zaczęłam w 2019 r., skończyłam w 2020. Studia odbywały się stacjonarnie w hotelu Focus. Były zajęcia, ćwiczenia, testy, a wszystko zakończyło się egzaminem – mówi Jaszczuk. Dodaje, że nie zasiada w radach nadzorczych i ma nadzieję, że wszystkie osoby, które w tej aferze są winne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. W jej głosie słuchać gorycz. – Gdy studiowałam naprawdę wszystko było w porządku pod względem merytorycznym. Teraz łatka „Collegium Humanum” powoli staje się obelgą – stwierdza.
MBA na uczelni oskarżonego Pawła Cz. zrobił także rzecznik marszałka i kandydat PiS do Rady Miasta, Remigiusz Małecki. – Studia trwały dwa semestry – mówi Małecki. I pokazuje nam program studiów. Wynika z niego, że dwa semestry to nie rok, ale pół roku: od 3 grudnia 2022 do 4 czerwca 2023 r. Spotkania co miesiąc, w cyklu: sobota, niedziela. W programie m.in. takie zagadnienia jak: zarządzanie mieniem państwowym, public relations, marketing, zarządzanie projektami, mentoring, etykieta i savoir vivre w biznesie, psychologia biznesu i mentoring. Małecki uczył się w formie online poprzez platformę Teams. Za studia zapłacił „ok. 10 tys. zł.”, z własnej kieszeni.
Jak wyglądał egzamin? – To był test wypełniany na stronie uczelni. Każdy student miał swój własny login i link do testu. Trwał 90 min i zawierał 30 pytań. Nie można go było przerwać – mówi Remigiusz Małecki
1 3
Powiat biłgorajski 50 milionów zadłużenia.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz