Zamknij

O rozwoju Roztocza będą dyskutować w Biłgoraju. Otwarte spotkania dla mieszkańców

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 09:22, 03.03.2024 Aktualizacja: 10:06, 09.03.2024
Skomentuj O rozwoju Roztocza będą dyskutować w Biłgoraju O rozwoju Roztocza będą dyskutować w Biłgoraju

Biłgoraj to drugie miasto, w którym odbędzie się dyskusja o pomysłach na rozwój Roztocza. Spotkanie rozpocznie się 7 marca 2024r. o godz. 11.00 w Sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury (ul.T.Kościuszki 16, Biłgoraj).

Czym jest Program Rozwoju Roztocza?

W dniu 30 stycznia 2024 r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął projekt pn. „Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”. Skuteczne  wdrożenie Programu zależy od dobrej współpracy różnych podmiotów, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców województwa do uczestniczenia w debatach w miastach powiatowych Roztocza.

„Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie” to dokument uszczegółowiający zapisy zawarte w „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku” (SRWL) odnoszące się do obszaru strategicznej interwencji Roztocze. Program nie będzie jedynie powielać zapisów SRWL, ale będzie je rozszerzać i określać konkretne działania w ramach społeczno-gospodarczego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego Roztocza oraz Puszczy Solskiej.

[ZT]40947[/ZT]

[ZT]37271[/ZT]

Roztocze w polityce regionalnej

W uchwalonej przez Sejmik Województwa Lubelskiego „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku” przyjęto model zrównoważonego rozwoju województwa. W modelu tym istotnym aspektem jest wykorzystanie specyficznych potencjałów rozwojowych, jakimi dysponują różne części regionu.

– Przygotowaliśmy projekt dokumentu „Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”, który kompleksowo określa wizję i cele rozwoju Roztocza do 2030 roku. Program ten pozwoli tak zaplanować działania, aby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z potencjału całej tej krainy

– mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawarski.

Szczególnym przypadkiem strefy funkcjonalnej o wspólnych uwarunkowaniach i celach rozwoju, jest Roztocze. To obszar charakteryzujący się unikatowymi walorami przyrodniczymi, a cała kraina stanowi ważny korytarz ekologiczny o randze europejskiej. Jest to jednocześnie obszar położony w granicach administracyjnych dwóch województw. Dostrzegając istniejące powiązania i konieczność spójnego planowania, władze województw lubelskiego oraz podkarpackiego zawarły w strategiach regionalnych zapisy o współpracy na rzecz rozwoju Roztocza. Konsekwencją była decyzja o przygotowaniu programów rozwoju – odrębnych dla każdego z województw, ale spójnych w warstwie merytorycznej i organizacyjnej.

Współpraca województwa lubelskiego z podkarpackim

Dokument przygotowywany we współpracy z samorządami szczebla lokalnego oraz w porozumieniu z władzami województwa podkarpackiego będzie stanowił:

  • narzędzie koordynacji działań rozwojowych na rzecz OSI Roztocze, pozwalające na zbudowanie podstaw trwałego partnerstwa samorządu regionalnego, samorządów lokalnych oraz organizacji i instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Roztocza, uwzględniającej zaangażowanie władz regionalnych i lokalnych z województwa podkarpackiego;
  • materiał potwierdzający zobowiązanie różnych podmiotów (w tym władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich) do dążenia do realizacji konkretnych przedsięwzięć i działań;
  • podstawę podejmowania rozmów z władzami centralnymi w celu uzyskania wsparcia z instrumentów krajowych.

Otwarte spotkania dla mieszkańców województwa

– Zapraszamy przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i mieszkańców do podzielenia się pomysłami na rozwój tego obszaru

– mówił wicemarszałek Michał Mulawa.

Terminy otwartych spotkań, podczas których można podzielić się opinią oraz ciekawymi pomysłami na inicjatywy rozwojowe:

5 marca godz. 12:00 – Kraśnik (Restauracja Ludmiła, ul. Fabryczna 6)

7 marca – Biłgoraj

11 marca – Tomaszów Lubelski

13 marca – Zamość

15 marca – Janów Lubelski.

/lubelskie.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

rowerzystarowerzysta

4 0

Gdzie byli ci decydenci "specjaliści od turystyki" gdy PKP likwidowało przejazd przez tory na żółtym szlaku, najlepiej zlikwidować i nic w zamian, gdy była mowa o rowerowym roztoczu to nie zaplanowano połączenia Biłgoraj -Frampol ścieżką rowerową, przy rowerowym roztoczu chcą poprowadzić szlaki po istniejących drogach, a nie po nowych ścieżkach, dlaczego zrezygnowano ze ścieżki rowerowej Księżpol-Haraiuki, chociaż w pierwszym przetargu była ona w planach. tych uwag może być więcej, szkoda że przed wyborami jest o nich mowa.

19:14, 03.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wkurzonywkurzony

4 0

pisiory z Borowcem - mordercy biłgorajskich lasów!!!!!!!!!!!!!!!!

23:38, 03.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborca pytawyborca pyta

2 0

Ale się uaktywnił 🤣🤣🤣👎. Dopiero po 3 latach zwężenie drogi 835 w Goraju zostało zlikwidowane. A przecież to była inicjatywa urzędu marszałkowskiego. Teraz będzie tak samo ?

17:08, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborca pytawyborca pyta

2 0

A gdzie dróżka rowerowa z Biłgoraja do Zwierzyńca szlakiem dawnej wąskotorówki ?🙁

17:10, 04.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaaAaa

0 0

Biłgoraj nie leży na Roztoczu. To tak na marginesie…..

21:19, 05.03.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LudwikaLudwika

0 0

Nie wiem czy to już Roztocze czy nie ale najwyższy czas ochronić teren żrodelek na Woli Dużej póki jeszcze są.

14:55, 09.03.2024

OSTATNIE KOMENTARZE

0%