Zamknij

Turobin oficjalnie miastem. Odebrano specjalny akt (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 14:40, 04.01.2024 . Aktualizacja: 17:15, 04.01.2024
Skomentuj Turobin oficjalnie miastek. Odebrano specjalny akt Turobin oficjalnie miastek. Odebrano specjalny akt
  • Ceremonia wręczenia aktów nadania statusu miasta odbyła się 4 grudnia 2024 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

  • 34 miejscowości w kraju uzyskały 1 stycznia 2024 roku status miasta. W województwie lubelskim miastami stały się Piszczac w powiecie bialskim, Turobin w powiecie biłgorajskim i Czemierniki w powiecie radzyńskim - miejscowości, które utraciły prawa miejskie po powstaniu styczniowym.

Nowe miasta na mapie Lubelszcyny, to efekt Rozporządzenia Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku. Akty nadania statusu miasta wręczył burmistrzom wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

[FOTORELACJA]10388[/FOTORELACJA]

- Województwo lubelskie wzbogaciło się o 3 nowe miasta. Ten proces był poprzedzony konsultacjami społecznymi. Miłe jest to, że to, co się wydarzyło jest odpowiedzią na wolę społeczną. W tych konsultacjach wzięła udział wielka część społeczności lokalnej. Ta wola była zdecydowanie po stronie stania się miastem, z jednej strony z powodów wizerunkowych, większego prestiżu, ale z drugiej strony to szersze możliwości pozyskiwania zewnętrznego finansowania, na edukację, infrastrukturę, czy kulturę, na rzecz i dla rozwoju społeczności lokalnej i realizacji zadań statutowych, czego z całego serca życzę - podkreślał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

- W świadomości mieszkańców gminy, Turobin zawsze był miastem, oni zawsze mówili, że idą do miasta. Cieszymy się, że będziemy mogli się rozwijać, pozyskiwać więcej funduszy na infrastrukturę miejską i dzięki temu ten rozwój będzie bardziej widoczny. Mieszkańcy za to bardzo dziękują - podkreślił burmistrz Turobina Andrzej Kozina.

Turobin

Pierwsze wzmianki o wsi królewskiej Turobin pochodzą z 1389 roku. W 1420 roku król Władysław Jagiełło nadał Turobinowi prawa miejskie. Najświetniejszy okres rozwoju miasto przeżywało w czasie powstania Turobińszczyzny we własności rodu Gorków. Turobin otrzymał wówczas wiele przywilejów. Górkowie, utrzymując w latach 1573-93 zbór i szkołę kalwińską nadali Turbinowi rangę ważnego ośrodka protestantyzmu w Polsce.

W 1795 roku Turobin znalazł się w austriackim zaborze. Od 1809 roku Turobin należał do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku należał do Królestwa Polskiego. W 1825 roku wybudowano drugą synagogę. Podczas powstania styczniowego, w 1863 roku liczni mieszkańcy Turobina wzięli udział w walkach przeciwko Rosjanom.

W 1869 roku, w ramach restrykcji za udział mieszczan w powstaniu styczniowym, Turobin został pozbawiony praw miejskich i przekształcony w osadę.

Foto: Katarzyna Link/LUW

Tak w Turobinie świętowano Sylwestra 2023 i witano Nowy Rok, a tym samym odzyskanie praw miejskich >>KLIKNIJ<<

[ZT]39231[/ZT]

[ZT]39318[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TytusTytus

0 1

Andżej, burmiszcz uciesnionych :D 16:12, 07.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%