Głównym celem uroczystości było oddanie hołdu pamięci górników, którzy poświęcili swoje życie w obronie praw pracowniczych. Jednym z nich był Krzysztof Giza, pochodzący z powiatu biłgorajskiego, tarnogrodzianin. Giza był aktywnym uczestnikiem strajków i działań protestacyjnych, które były odpowiedzią społeczeństwa na wprowadzenie przez władze komunistyczne stanu wojennego.
[FOTORELACJA]10262[/FOTORELACJA]
Uroczystości rozpoczęła Msza święta sprawowana w kościele parafialnym w Tarnogrodzie. Celebrowaną przez ks. dziekan Jerzy Tworek. W trakcie kazania, kapłan podkreślił wagę ofiary, którą złożyli górnicy podczas walki o godne warunki pracy oraz wolność i solidarność w okresie stanu wojennego.
Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali w uroczystej procesji na cmentarz, na mogiłę Krzysztofa Gizy i innych poległych górników. Tutaj złożono wieńce i zapalono znicze.
W uroczystości uczestniczyli nie tylko krewni i najbliżsi przyjaciele poległych, ale również mieszkańcy Tarnogrodu, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele władz powiatu województwa oraz Solidarności. Obchodom towarzyszyła górnicza orkiestra z kopalni Bogdanka.
Uroczystości zakończyły się spotkanie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Tutaj młodzież z Zespołu Szkół centrum Kształcenia Rolniczego z Różańca zaprezentowała program artystyczny pt. "Historia i pamięć.
Śmierć Krzysztofa Gizy, górnika i mieszkańca Tarnogrodu, stała się przypomnieniem dla osób wszędzie w kraju, że walka o godne warunki pracy i obronę swobód obywatelskich to zadanie na każdy dzień. Ta rocznica to okazja, by oddać cześć wszystkim taki bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i sprawiedliwość.
[ZT]38775[/ZT]
[ALERT]1702726121775[/ALERT]
3 1
Proszę państwa 15 listopada 2023 w Polsce,,,,,,,, POwrócił komunizm .
4 0
Jak członek SLD składa wieńce, to co on upamiętnienia?
0 1
Oko za oko ząb za ząb , to wina błędnej nauki przez kościół doprowadziła do słabości Polaków , wybaczanie drugi policzek , a gdzie sprawiedliwość kara i zemsta