Zamknij

84. rocznica walk wrześniowych pod Aleksandrowem (FOTO, VIDEO)

15:03, 17.09.2023 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 22:17, 19.09.2023
Skomentuj 84. rocznica walk wrześniowych pod Aleksandrowem 84. rocznica walk wrześniowych pod Aleksandrowem

26 września 1939 roku w okolicach Aleksandrowa miały miejsce walki w ramach kampanii wrześniowej. Walcząc w obronie Ojczyzny śmierć ponieśli dowódcy oraz żołnierze. Część żołnierzy Wojska Polskiego została pochowana na cmentarzu wojennym w Sigle. W niemieckich raportach pisano o ciężkich walkach w okolicy Aleksandrowa. 17 września 2023 roku, w 84. rocznicę wydarzeń oddano hołd i cześć obrońcom Ojczyzny.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Aleksandrów, przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzież szkolna, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Aleksandrowa i goście.

[FOTORELACJA]9575[/FOTORELACJA]

W okolicach Aleksandrowa, ale także Józefowa i Tomaszowa Lubelskiego we wrześniu 1939 roku walczyły polskie armie "Kraków" i "Lublin". Zacięte walki trwały w drugiej połowie września i zakończyły się podpisaniem przez polskie dowództwo kapitulacji. Po podpisaniu kapitulacji, w komunikacie niemieckiego Naczelnego Dowództwa napisano: - Zakończono bardzo ciężkie walki w okolicach Krasnobrodu i Aleksandrowa. Do niewoli wzięto pięciu generałów, ponad 500 oficerów oraz 6 000 żołnierzy.

Uczestniczy i poczty sztandarowe zgromadzili się na cmentarzu wojennym w Sigle. - We wrześniu, jak co roku, gromadzimy się w rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę. Chcemy tym samy oddać hołd żołnierzom poległym w kampanii wrześniowej, żołnierzom Wojska Polskiego, którzy na naszej ziemi znaleźli - bo krwawym boju w obronie Ojczyzny - miejsce wiecznego spoczynku - mówił podczas uroczystości Edward Nowak, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Gminne w Aleksandrowie.

[ZT]35872[/ZT]

Jak dodał, ta uroczystość jest dowodem uznania i wdzięczności dla tych, którzy oddali Ojczyźnie to co najdroższe - własne życie, a daniną krwi wywalczyli wolność. - Dlatego nigdy nie zapomnimy i nie wolno nam zapomnieć, bo historia o nich się upomni, jak upominała się o tych, którym zadano zdradziecki strzał w tył głowy. Musimy pamiętać, że na tym małym skrawku ziemi ciągnącej się w dolinie Tanwi i Szumu, między kompleksami leśnymi Puszczy Solskiej rozgrywały się frazy polskiej tragedii września 1939 roku - apelował Edward Nowak.

Po przemarszu pocztów sztandarowych, na gromach żołnierzy września 1939 roku złożono kwiaty i zapalono znicze.

[ZT]35874[/ZT]

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Polanę Dąbrowa, gdzie po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie odbył się koncert Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Aleksandrowiacy" i Gminnej Orkiestry Dętej w Aleksandrowie.

Centralnym punktem patriotycznych, rocznicowych uroczystości była Msza święta. Celebrowana była ona przez ks. Jarosława Kędrę, proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w intencji naszej Ojczyzny i jej obrońców.

[ZT]36053[/ZT]

- Dziś w uroczystościach uczestniczą kombatanci, którzy tragizm wojny pamiętają z własnego doświadczenia, są ci, którym tragizm wojny opowiadali rodzice czy dziadkowie. Są dzieci, które o wojnie się uczą z kart historii. Ale dziś wszyscy mamy także doświadczenie wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Spotkaliśmy się z falą uchodźców, doniesieniami o bestialstwie, śmierci, grozie walk toczonych na Ukrainie. Musimy dziś z czystym sercem prosić Boga o zdgodę miezy ludzmi, o czyste sumienia i otwarte serca, których owocem jest pokój - mówił ks. Kędra.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie integracyjne uczestników z kombatantami i zaproszonymi gośćmi. Organizatorami uroczystości byli wójt gminy Aleksandrów, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Gminne w Aleksandrowie oraz Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%