Kilkuset cyklistów ruszyło 3 września 2023 roku na Wzgórze Polak. W ten sposób oddają cześć powstańcom styczniowym w 160. rocznicę jego wybuchu oraz uczestnikom zwycięskiej przez stronę polską bitwy na Wzgórzu Polak, która rozegrała się między wojskami powstańczymi, a rosyjskimi 3 września 1863 roku.
Tegoroczna edycja rajdu była XVIII, a cykliści ruszyli - obok Biłgoraja - także z Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Zwierzyńca i Zamościa.
[FOTORELACJA]9531[/FOTORELACJA]
Wśród celów rajdu, organizatorzy wymieniają uczczenie pamięci uczestników powstania styczniowego z 1863 roku, w 160. rocznicę zwycięskiej bitwy na Wzgórzu Polak, popularyzację turystyki rowerowej na Roztoczu i w Puszczy Solskiej, promocja aktywnego wypoczynku połączona z poznawaniem lokalnej historii, integracja miłośników rowerowych wycieczek oraz popularyzacja walorów przyrodniczych pogranicza Roztocza i Puszczy Solskiej.
- Pomysł na rajd zrodził się prawie 20 lat temu. Wówczas w firmie Ambra działała grupa miłośników rowerowych wypadów. Zawsze gdy jechaliśmy na Wzgórze Polak zachwycał nas styk Roztocza i Puszczy Solskiej. Pomyśleliśmy, że możemy zachęcić innych by na Wzgórzu Polak oddali cześć powstańcom, a po drodze mogli obejrzeć piękne walory przyrodnicze najbliższej okolicy. Tak zrodził się pomysł na rajd, tak wyznaczony został szlak i wydarzenie jest kontynuowane z roku na rok - przyznaje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com. Grzegorz Nowak, wiceprezes Zarządu Ambra S.A.
[ZT]35887[/ZT]
- Bardzo nas cieszy, że w rajdzie co roku udział biorą stali uczestnicy ale co roku są także nowi uczestnicy, którzy chcą oddać cześć powstańcom i zachwycać się naszą przyrodą. W rajdzie uczestniczą całe rodziny, jest młodzież, są dzieci. realizuje się więc założona przez nas formuła, która pozwala zachęcić do udziału każdego - dodaje Grzegorz Nowak.
Bitwa pod Panasówką jak określa się bitwę na Wzgórzu Polak, to jedna z największych bitew powstania styczniowego, stoczona 3 września 1863 roku pod wsią Panasówka koło Biłgoraja. Bitwa zwycięska dla strony polskiej. W szeregach powstańczych walczył oddział dowodzony przez pułkownika Marcina "Lelewela" Borelowskiego (700 - 800 osób) oraz oddział Kajetana "Ćwieka" Cieszkowskiego (400 osób). Obie te jednostki dzień wcześniej brały udział w bitwie pod Biłgorajem; po starciu dokonały połączenia w jeden oddział.
[ZT]35828[/ZT]
Po stronie rosyjskiej dowodził mjr Mikołaj Sternberg; jego siły liczyły - według różnych źródeł – od 3 do 4 tysięcy żołnierzy. Oddziały rosyjskie składały się z 5 rot piechoty, szwadronu dragonów oraz dwóch sotni Kozaków. Rosjanie posiadali także cztery działa.
Wypadek motocyklisty i cyklisty
Mam motor i jeżdzę z rozwagą. Tak samo można byłoby powiedzieć o kierowcach innych pojazdów mechanicznych. Po prostu wszyscy musimy jeździć z głową i według przepisów.
Do cassini
19:03, 2025-05-21
Wypadek motocyklisty i cyklisty
Zaczął się sezon motocyklowy i już mamy potraconych, będą nadal zabijać innych i siebie. Na bandytów motocyklowych nie ma siły. Ten własnie jechał środkiem jezdni z szybkością ze 120, zjechał na lewy pas i uderzył w rowerzystę to policja nazywa "manewrem obronnym". Dlaczego to tacy bandyci, którzy zabijają motocyklem są bezkarni. Wystarczy posłuchać ryku motocykli przez miasto, nie mówiąc o obwodnicy i drodze na Wolaniny. Gdzie jest policja? Przy wypadkach drogowych!
Cossini
18:51, 2025-05-21
Uwaga mieszkańcy! Ważna informacja odnośnie Autodromu
Czy jest planowane ogrodzenie autodromu od strony motorowej i wycięcie paskudnych, wychodzących ma chodnik krzaków
Czy?
18:28, 2025-05-21
Z Biłgoraja na marsze poparcia do Warszawy. Zaprasza...
Ekshumacja ofiar Wołynia trwa. W Późnikach odnaleziono szczątki 42 ofiar. Zajmują się tym polscy i ukraińscy naukowcy.
ważne
17:55, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz