Na terenie m.in. Nadleśnictwa Biłgoraj realizowany jest projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”. Jego celem jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca i stworzenie warunków do jej odbudowy. 31 lipca 2023 roku, w ramach tego projektu projektu zostały wypuszczone na wolność kolejne osobniki.
Ggłuszec to gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych, zamieszkujący Eurazję. W skali globalnej nie jest zagrożony wyginięciem. W Polsce to skrajnie nieliczny ptak lęgowy, narażony na wyginięcie. Występuje jeszcze w trzech niezależnych subpopulacjach: w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Solskiej i Karpatach. W poprzednim stuleciu wyginął w Borach Tucholskich, w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej oraz w Sudetach i Borach Dolnośląskich.
Jednym z miejsc, w którym występuje jest Puszcza Solska. Szacuje się, że żyje tu jedynie 120 ptaków, z czego w Nadleśnictwie Janów Lubelski około 20 sztuk. Nieco więcej, bo około 30 osobników bytuje aktualnie na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, zaś najsilniejszą jest populacja w Nadleśnictwie Józefów - około 70 sztuk. By otworzyć jego populację w naszym kraju prowadzony jest m.in. specjalny projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”.
Celem projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca, jego siedlisk i stworzenie warunków do jej odbudowy. Głównym efektem realizacji projektu jest oczekiwany wzrost liczebności głuszców w całej Puszczy Solskiej.
Z uwagi na skrajnie niską liczebność tutejszej populacji jednym z podstawowych zadań jest wsiedlanie w latach 2019 - 2022 około 66 - 90 osobników głuszca na teren Nadleśnictw Janów Lubelski i Biłgoraj. Zakłada się wprowadzanie ptaków pochodzących z hodowli wolierowej w Nadleśnictwie Leżajsk przy wykorzystaniu specjalnych powierzchni adaptacyjnych zgodnie z metodą „bom to be free". Właściwe przygotowanie powierzchni adaptacyjnej jest jednym z podstawowych elementów wsiedlenia.
Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu tj. fladry, odstraszacze akustyczne czy elektryzatory młode ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia chronione są przed presją drapieżników. Podczas pobytu ptaków w wolierach będą one całodobowe objęte nadzorem. Zaplanowano także szereg działań mających na celu poprawę warunków siedliskowych dla gatunku tj. redukcja liczby drapieżników, ograniczenie rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych, usuwanie nadmiernej ilości podszytów i podrostów w ostojach, wykładanie gastrolitów.
[ZT]32524[/ZT]
W celu określenia presji drapieżników na populację głuszca prowadzony jest szeroko rozumiany monitoring. Leśnicy muszą dowiedzieć się co w Puszczy Solskiej sprawia, że tracimy tego ptaka z naszego krajobrazu. Dlatego przewidziano także objęcie populacji monitoringiem genetycznym ukierunkowanym na rzetelną ocenę liczebności oraz wymianę doświadczeń z jednostkami realizującymi podobne projekty.
Wszystkie zadania z zakresu wsiedlania ptaków, metody prowadzenia monitoringu, jak i wiele innych zabiegów ochrony czynnej są przeniesione z Nadleśnictwa Ruszów realizującego projekt ochrony gatunku na terenie Borów Dolnośląskich. Działania tam wykonywane cechują się wysoką skutecznością i są wynikiem stosowania kombinacji krajowych i zagranicznych doświadczeń w zakresie ochrony głuszca.
Planowane łączne koszty kwalifikowalne projektu wynoszą około 8,5 mln zł z czego maksymalne dofinansowanie z POIiŚ to 85%. Pozostałą część stanowią środki Funduszu Leśnego oraz środki własne nadleśnictw realizujących poszczególne zadania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz